Gündem

Koronavirüs Sanılanın Aksine Gençleri de Olumsuz Etkiliyor!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs can alırken, salgının boyutu her geçen gün biraz daha endişe verici olarak değerlendiriliyor. Şimdilerde 206 farklı ülkede varlığını sürdürdüğü tespit edildi. Şimdiye kadar yeni bir virüs olması sebebiyle hakkında çok fazla bilgi bulunmuyordu. Bilimsel çalışmalar devam ederken elde edilen veriler gündeme taşınıyor.

Koronavirüs salgını yayılırken hep 60 yaş ve üzerindeki insanlar için uyarılar yapılmıştı. Hastalığın yaşlı ve kronik hastalığı olan kişileri etkilediği konusunda çeşitli uyarılar yapılmıştı ancak durumun sanıldığı gibi olmadığı belirlendi. Yoğun bakım ve ölüm oranları incelendiği zaman aralarında gençlerin de olduğu ve bu rakamların azımsanamayacak kadar fazla olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü Gençleri Uyardı

koronavirüs gençler

Dünya Sağlık Örgütü gençlere virüs bakımından uyarılarda bulundu. Gençlerin de salgından olumsuz etkilenebileceklerinin altı çizildi. Bazı gençler ölümcül sonuçlarla yaşamak zorunda kalacakları şekilde salgından etkileniyorlar. İtalya’da yoğun bakımda tedavi gören hastalara bakıldığı zaman yüzde 15’lik kısmının 15 yaş altı hastalardan oluştuğu tespit edildi. Sadece yaşlılarda öldürücü olabileceği ya da destek gerektirdiği yönündeki tezler ise bu noktada çürütülüyor.

Hastalığı ağır şekilde geçiren gençler de ölümcül sonuçlar olmaması halinde bile ciğerlerinde kalıcı sorunlar oluşabildiği için ilerleyen dönemlerde yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebiliyor. Her geçen gün enfekte olan kişi sayısı artıyor. Şimdiye kadar 1 milyon 200 binden fazla kişinin hastalığa yakalandığı öğrenildi. Hastalığın öldürücülüğü kadar iyileşen sayısının da ciddi miktarlarda olduğunun bilinmesi gerekiyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı