Gündem

Koronavirüs Sayesinde 800 Milyon Dolar Kazandı!

Koronavirüs tüm dünya ekonomisini olumsuz yönde etkilerken, pek çok şirket ve firma zor zamanlar yaşarken, birçok kişi işsizlikle mücadele ederken bu süreçte servetini büyütenler de oldu. Harvard Üniversitesi tıp profesörü Timothy Springer, biyoteknoloji şirketi Moderna’nın hisselerine yıllar öncesinde 5 milyon dolarlık yatırım yaptığı ve Springer’ın yatırım yaptığı hisselerin değerinin salgınla birlikte 5 milyon dolardan 800 milyon dolara yükseldiği ortaya çıktı.

2018 yılında ‘İhtiyaç duyduğumdan daha fazla servet edindim, daha fazlasına ihtiyacım olduğunu sanmıyorum’diyen Springer ABD’nin en zengin akademisyenlerden biri olarak anılıyordu. ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna koronavirüse karşı aşı üretme girişimleriyle  bu yıl yüzde 152 artış kaydetti. Moderna, koronavirüs aşısını insanlar üzerinde de denemeye başlayan  birkaç şirketten biri olarak kaydedildi. ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı şirkete geçen hafta 400 milyon dolarlık destek verme kararı aldıç Massachusetts merkezli şirket, bu yıl sonunda aşı çalışmasında son aşamaya ulaşmayı amaçlıyor. Bilindiği üzere Salgınla birlikte ABD’de  son bir ayda 22 milyon kişi işini kaybetti.

ABD merkezli telekonferans hizmeti veren şirket Zoom da, koronavirüs ile birlikte servetini artıran şirketler arasında. Zoom’un patronunun ise servetini bu süreçte 4,2 milyar dolar artırarak 7,8 milyar dolara yükselttiği kaydedildi.  Amazon’un patronu Jeff Bezos’un servetinin de  bu dönemde 28 milyar dolar artışla 143 milyar dolara yükseldiği ortaya çıktı.

Bilindiği üzere koronavirüsün Çin’de görülmesiyle birlikte Apple da satışlarını artıran şirketlerden olmuştu. Olumsuz gelişmelere sebep olan Corona virüs Apple için olumlu bir duruma sebep olmuştu.

Corona Virüs Apple’a Yaradı, Apple’ın Satışları Arttı

Çin’de ortaya Corona virüsün hemen hemen tüm ülkelere sıçrayarak ‘Küresel salgın’ haline gelmesinin ardından pek çok şirket üretime ara verdi ya da pek çok şirket çalışanlarını evden çalıştırma kararı aldı. Bazı üreticilerin üretimini olumsuz etkileyen, büyük organizasyonlar düzenleyen markaların ise maddi kayıp yaşamasına neden olan virüs Apple için pek de olumsuz gelişmelere sebep olmadı. Çinlilerin evden çalışmaya başlamasıyla birlikte iPad satışlarında artış yaşanmıştı.

Corona virüs ile kalabalık ortamlardan uzaklaşan ve evde daha fazla vakit geçiren, hatta evden çalışan, evde eğitim gören kişi sayısı ciddi oranda artış gösterdi. Başta Çin olmak üzere pek çok ülkede okulların tatil edilip evden eğitime geçilmesi ile tabletler oldukça önem kazandı. İpad’e artan talep ile birlikte Apple’ın satışları oldukça arttı.

Yoğun talep nedeniyle iPad çevrimiçi mağazalarda yok satıyor. İnternet sitelerinde de satışın arttığı belirtiliyor. Bazı mağazalarda iPad  normal fiyatının 175-260 lira üstünde satılmaya başlandı. Bu da yaklaşık yüzde 10’luk bir artışa neden oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı