Gündem

Koronavirüs Testi Online Yapılır mı ?

Ülkemizde koronavirüsün gözüktüğü günden bu yana insanlar test yaptırmak için arayış içerisinde girmiş durumda. Fakat şu da bir gerçek ki herkes aynı anda test yaptırmak isterse gerçekten koronavirüs bulaşmış insanları tespit etmekte bir hayli zorlanacağız. Bu yoğunluğu önlemek ve gerekli kişilere teşhis yapabilmek adına devletimiz https://koronaonlem.saglik.gov.tr/   internet sitesini vatandaşlar için aktif hale getirdi.

Bu site aracılığı ile koronavirüse yakalanıp yakalanmadığınızın ihtimali değerlendirilecek ve gerçekten teşhis için teste ihtiyacınız var mı kendiniz buna karar verebileceksiniz. İnternet sitesine girdiğinizde öncelikle sizlerden isim soy isim, baba adı, telefon numarası istiyor. Bu bilgilerde telefon numarasını girmenizin sebebi acil bir durum olduğunda sizlere ulaşılabilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesidir. Bu bilgileri yazdığınızda temel sorulara geçiş yapıyorsunuz. Son 14 gün içerisinde nerede bulunduğunuzla ilgili, hangi şehirlerde bulunduğunuz ve yurtdışından geldiyseniz hangi ülkeden geldiğiniz hakkında birkaç soru sorulmakta. Kronik hastalıklarınız ve koronavirüs belirtilerine sahip olup olmadığınızla ilgili sorular da uygulama üzerinden soruluyor. Böylelikle gerçekten de koronavirüs belirtilerine sahipseniz ve olma ihtimaliniz yüksekse sizinle irtibata geçiliyor. Duruma göre ya evinizde ya da hastane odasında karantina altına alınıyorsunuz. Devletimiz koronavirüsle mücadele konusunda teknolojiyi de kullanarak oldukça mantıklı bir hamle yapmış durumda. Hastanede sıra kuyruklarında bekleyip insanlarla sık etkileşim halinde olmak yerine internet üzerinden durum değerlendirmesi yapılması, virüsün bulaşma ihtimalini sıfıra indirgiyor.

Online Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

https://koronaonlem.saglik.gov.tr/ sitesine giriş yaparak sizden istenilen isim soyisim, baba adı, doğum tarihi ve telefon numarasını giriniz. Size belirtilerle ilgili bir takım sorular sorulacak, bunlara paniğe kapılmadan gerçekçi bir şekilde cevap veriniz. Psikolojik olarak etkilendiğiniz ölçüde yanıt verirseniz kendinizi daha fazla strese sürüklersiniz. O yüzden doğru olması açısından sorulara sakin bir şekilde cevap veriniz. Acil bir durum olması durumunda yetkililer verdiğiniz telefon üzerinden sizinle iletişime geçeceklerdir. Son zamanlarda yüksek ateşiniz varsa ve bir türlü düşmüyorsa, sık sık kuru öksürüyorsanız online koronavirüs testini bir an evvel yapmanızı öneririz. Ne kadar erken teşhis edilirse o kadar fazla kurtulma ihtimali bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın ve tüm insanların olabildiğince kendilerini karantina almaları, ev içerisinde bulunmaları gerekmektedir. Aile üyelerinizin de buna dikkat etmesi oldukça önemlidir. Çünkü bir kişinin ihmaliyle beraber virüse yakalanması, diğer aile üyelerini de etkileyecektir. Temkinli olalım, gerekmedikçe dışarıya çıkmayalım.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı