Gündem

Koronavirüse Karşı Bağışıklığın Gücünü Ölçen Test Kiti Geliştirildi!

Koronavirüse karşı korunmak için en önemli etkenlerden biri bağışıklık sisteminin güçlü olması. Uzmanlar bağışıklığı güçlendirme konusunda sık sık uyarılarda bulunurken, koronavirüse karşı bağışıklık sisteminin gücünü ölçen ‘Covıd-19 total antikor’ isimli test kiti geliştirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Filiz Akbıyık, “Yüzde 99,8 gibi yüksek hassaslıkta ölçüm yapılabilen yeni test, şu an laboratuvarlarda kurulu olan cihazlarla uyumlu olarak çalışabiliyor. Bu özelliği sayesinde de saatte 440 test sonucu üretme kapasitesine sahip Siemens Healthineers ‘Atellica Solution’ sistemlerinde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sonuç alınabiliyor” ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Akbıyık, “COVID-19 Total Antikor testi sayesinde hastalığa ilişkin olarak kişilerin bağışıklığının olup olmadığı veya virüse maruziyeti ölçülebildiği için de toplumsal hayata daha erken dönüş için sağlıklı veri akışına neden oluyor. Hızlı ve kesin sonuç alınmasını sağlayacak test kitinin üretimine bu ay başlanacak ve hazirandan itibaren de ayda 25 milyon adet üretilebilecek” şeklinde konuştu.

Ayrıca Prof. Dr. Akbıyık, “Covid-19 Total Antikor Testi ise seroloji testi olarak da isimlendiriliyor ve kan örneği ile çalışıyor. COVID-19 Total Antikor testi, Covid-19 enfeksiyonu sonrasında bağışıklık sistemi tarafından, virüsle savaşması için virüse özel üretilen IgM ve IgG proteinlerini (antikorlarını) ölçüyor. IgM proteinleri virüs bulaştıktan ortalama 5 gün, IgG proteinleri ise ortalama 14 gün sonra kanda ölçülebilir düzeylere ulaşıyor. IgG proteinleri dolaşımda kaldığı sürece virüse karşı bağışıklık devam ediyor. Hastalık çok hafif semptomlar ile hatta herhangi bir semptom vermeden atlatılsa bile kanda Covid-19 virüsüne karşı üretilmiş bu antikorların, Total Covid-19 Antikor testi ile gösterilmesi kişilerin virüse karşı bağışık olduğu anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Siemens Healthineers Laboratuvar Diagnostik Başkanı Deepak Nath ise, “COVID-19 ile mücadelede yüksek kaliteli test ihtiyacını karşılamak için tüm gücüyle çalışıyoruz. COVID-19 Antikor Testi, laboratuvarların beklediği kesinlik, hassasiyet ve özgünlük ile tasarlandı. Bu testin geliştirilmesinde görev alan ve birçoğu salgının merkezinde bulunan meslektaşlarımızın özverili çalışmaları ile gurur duyuyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüs’e karşı etkili olacağı, virüse yakalanmaya önleyeceği düşünülen pek çok besin hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Vitaminler, sebzeler ve meyveler derken son iddia da İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci’den geldi. Terekeci, virüse yakalanmamak ya da tedaviyi kolaylaştırmak için C ve D vitamini ile zerdeçal tüketiminin oldukça önemli olduğunu belirtti.

Koronavirüse yakalanan ve virüsü yenen doktor . Murat Hakan Terekeci, yüksek doz C vitamini tüketimi tavsiyesi ile tedavi süresince her gün yüksek dozda C vitamini aldıklarını anlattı. Konu hakkında Terekeci, “Bir gün sırt bir gün baş ağrısı oluyor. Ancak her zaman olan şey; stres, edişe ve kaygı.”dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı