Gündem

Koronavirüse Karşı Sosyal Mesafe Hakkında Yeni Açıklama Yapıldı!

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini artırarak sürdürürken pek çok kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Hayatını kaybeden ve enfekte olan kişi sayısı günden güne artarken henüz salgını kontrol altına alabilecek bir aşı ya da tedavi bulunamadı.

Virüsün bulaşıcı özelliğinin yüksek olması nedeniyle pek çok kişinin kısa sürede enfekte olduğu belirlendi. Bilim insanları tarafından yapılan incelemeler sonucunda virüsün bulaşıcı etkisinden korunmak adına sosyal mesafeye dikkat edilmesi öneriliyor. Daha önce yapılan açıklamalarda her insanın toplum içerisinde birbirlerine 2 metreden daha yakın mesafede bulunmamaları konusunda önemli açıklamalar yapılmıştı.

Koronavirüs 8 Metreye Kadar Ulaşıyor

sosyal mesafe 8 metre

Virüs insan partikülleri aracılığıyla bulaşıyor. Bu süreç içerisinde kişilerin konuşurken, öksürürken ya da hapşırırken dışarıya saçmış oldukları çeşitli salgılar sebebiyle diğer insanların virüse yakalandıkları belirlendi. Bu süreçte sosyal mesafenin iki metre korunması gerektiğinin altı defalarca çizilmişti.

Amerika’da gerçekleştirilen bir çalışma sonrasında sosyal mesafe kurallarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Virüslerin yayılma alanının 8 metreye kadar çıktığı ortaya çıkarıldı. Bu durumda türbülanslı olarak bir gaz bulutunun meydana geldiği ifade ediliyor. Nemli ve ılık havanın bulunması halinde de türbülanslı olarak etrafa saçılan gaz bulutunun, içeriğinde yer alan virüs damlacıklarının sanıldığından çok daha uzun süre hayatta kaldıkları belirlendi. Gaz bulutu bir süre buharlaşmadan etrafa yapışıp kalabiliyor. Bu sayede virüsün bulaşıcı etkisi giderek artıyor. Uzmanlar mümkünse sosyal mesafenin 8 metreye kadar çıkarılmasını istiyorlar.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı