Gündem

Koronavirüs’e Karşı Yeni Önlemler!

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve gerekli önlemlerin zamanında alınmaması sonucu dünya üzerinde etkilemediği ülke sayısı neredeyse kalmayan Covid-19 isimli yeni nesil Koronavirüsü, şu sıralar Türkiye’nin bir numaralı gündemi. Her akşam Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamları merakla takip eden vatandaşları evde tutabilmek içinse hükümet çeşitli yasak ve kısıtlamaları hayata geçirme kararı alıyor. Bu kısıtlamaların sonuncusu ise hafta sonları park ve piknik alanlarının yanı sıra sahil kenarlarında da yürümenin, koşmanın ve balık tutmanın yasaklanması oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından resmî açıklama yapılmadan hemen önce bakan Süleyman Soylu tarafından NTV canlı yayınında duyurulan bu yeni önlemler salgının hızını kesmek için alındı. Aşağıda yer alan karşılaştırma grafiğinde de görebileceğiniz üzere Türkiye, salgınının başladığı günden bu yana İtalya’dan daha kötü bir tablo çiziyor. Enfekte olan hasta sayısı çok daha fazla.

Enfekte hasta sayısını azaltmanın yolu ise sosyal etkileşimi azaltmaktan, bu da insanların dışarıya çıkmasını engellemekten geçiyor.

Otobüs seyahatleri de kısıtlanacak

İlerleyen saatlerde İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla resmiyete dökülen yeni yasaklar, Türkiye’nin tüm illerini kapsayacak. Getirilen yeni yasaklarla ilgili her ilin valiliğine genelge gönderileceğini belirten Bakan Soylu, açıtlamasının devamında otobüs seyahatlerinin de kısıtlanacağını açıkladı. Buna göre mücbir sebep olmadan hiçbir otogarda sefer düzenlenmeyecek, seyahatler izne tabi tutulacak.

Bölgesel karantina uygulamasına geçildi

Salgının önlenememesi sonucu bölgesel karantina yöntemine başvuran belde ve köylerin sayısı ise artıyor. Soylu’nun açıklamasına göre Rize ve Kütahya olmak üzere iki şehrin bazı köylerine giriş ve çıkışlar yasaklandı. Kütahya’nın hangi ilçesinde veya köyünde karantina olduğu bilinmiyor ancak Rize’ye bağlı Kendirli ilçesinin belediye başkanı, ilçenin tamamen karantinaya alındığını bizzat kendisi açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı