Gündem

Koronavirüsle İlgili Çok Önemli Uyarı! Telefonunuzu Strece Sarın!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, koronavirüsten korunmak adına cep telefonları ile ilgili bir uyarıda bulundu. Pullukçu,  “Koronavirüse karşı cep telefonları streç filmle sarılarak kullanılmalı, aksi takdirde günlük hayatımızda cep telefonları çok fazla bakteri ve virüs taşıyor, cep telefonları aracılığıyla virüsler evlerimize girebilir” şeklinde açıklama yaptı.

Pullukçu telefonlardaki virüs ve bakteriler ile ilgili,  ‘Cep telefonlarımız hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyor, gün içinde sürekli elimizde. Pek çok bateri ve virüs bulunduruyor. Bu süreçte telefonlarımızı doğru kullanmanın iki yolu var. Biri telefon suya dayanıklıysa, dezenfektanla temizlemek veya alkol bazlı bir mendil ile silmek. İkincisi cep telefonlarını streç film ile sarmak. Aksi takdirde, günlük hayatımızda çok fazla bakteri bulunan telefonlar bu süreçte bizim için daha tehlikeli olacaktır. Sabah streç filme sarıldıktan sonra akşam eve gidildiğinde çıkarmak yeterli olacaktır. Gün içinde streç filmin koruyucu özelliği yetecektir. Tabi şunu da unutmamak lazım. Streç filme sarılsa da sonuçta o telefonlar sürekli olarak elimizde, telefonla görüştükten sonra elimizi yine yüzümüze gözümüze değdirmememiz gerekiyor’ dedi.

Cam ürünlerin daha sağlıklı olduğunu belirten Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, “Bu süreçte cam eşyalar yerine plastik bardakların tabakların kullanılması son derece yanlıştır. Çünkü, plastik yüzeyler cam yüzeylere göre virüsü daha uzun süre barındırıyor. Bazı araştırmalar plastik yüzeyler üzerinde 4 güne kadar, bazı araştırmalar ise plastik yüzeylerde 7 güne kadar bakterinin kaldığını söylüyor. Bu yüzden cam bardaklar, tabaklar çok daha sağlıklıdır. Kullanılan bardak veya tabak gibi eşyalar su, sabun, deterjanla temizlenebilir ancak plastik ürünler, nerede tutuldu, kim dokundu? Bunlar bilinmiyor, o yüzden cam eşyalar daha sağlıklı olduğu için cam ürünler tercih edilmeli” dedi.

Teknolojik cihazların doğru kullanımı kadar doğru temizliği de oldukça önem teşkil etmektedir. Kullanılan temizlik ürünlerinden temizleme şekline kadar normal bir ürünü temizlemekten daha farklı bir sterilizasyon uygulanmalıdır.

Özellikle son günlerde hijyenin öneminin artmasıyla sürekli hayatımızda olan bilgisayar, cep telefonu, televizyon gibi teknolojik aletlerin temizliği de ekstra önem kazandı.

Bilgisayar ve Televizyon Temizliği Nasıl Yapılmadır?

Hafif nemli mikrofiber bezlerle yahut gözlük kutularının içinde verilen gözlük camının temizliğinde kullanılan mendiller ile elektronik cihaz ekranı temizlenebilir. Sıradan bir bezle elektronik cihaz temizliği yapmak doğru değildir. Islak mendiller ekranın yapısına zarar verdiği gibi kağıt havlu ve peçete de ekranların çizilmesine neden oluyor. Lekeleri çıkarmak için ekranın bastırılarak silinmesi de ekranın zarar görmesine sebep olacaktır. Ekranı oval ve yavaş hareketlerle temizlemek gerekiyor. Cihazları temizlerken elektrik bağlantısını kesmek ve sprey malzemeleri direkt ekrana uygulamamak gerekiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı