Gündem

Koronavirüsle Mücadele Kapsamında Kurulan Bilim Kurulu Umutlandırdı

Koronavirüsle mücadele kapsamında kurulan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara umutlu konuştu. “4-5 gün daha izole olursak, vakalar düşüşe geçebilir.” dedi. Prof. Dr. Ateş Kara, “Bunun için Pazar’a kadar evde kalmalıyız.” açıklamasında bulundu.

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgını ile ülkemizde mücadele etmek amacıyla, işinin ehli bilim insanlarından oluşan bir bilim kurulu kurulmuştu. Bilim Kurulu, tamamıyla alanında uzman doktorlardan oluşmakta ve sürekli devlet kademesi ile irtibatlı olup, alınması gereken önlemler ve çizilmesi gereken yol haritaları konusunda bilgi vermektedir. Bu kapsamda daha önce sosyal mesafe, toplu taşımanın kısıtlanması, temel ihtiyaçlar dışında her türlü iş yerinin kapatılması gibi önerilerin hayata geçmesi için fikir veren de bu kurulun üyeleri olmuştu.

Kurul üyesi Ateş Kara yaptığı açıklamada, son günlerdeki vaka artış hızındaki azalmanın umut verici olduğunu, bu durumu üç dört gün daha izlemek gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Kara, “Bu böyle devam ederse alınan önlemlerin işe yaradığını görmüş olacağız.” dedi. Hasta sayısının önemine vurgu yapan Kara, “Koronavirüsle ilgili yapılan son araştırmalarda, test sayısı her geçen gün artmasına rağmen son bir haftada pozitif hasta vaka sayımıza dikkat çekmek istiyorum. Bizim için baz alınacak rakam ilk başta bu. Tabii vefat eden vatandaşların istatistiklerinin de aşağıya düşmesi birinci isteğimiz.açıklamasında bulundu. Evde Kal çağrısının da işe yaradığını belirten Kara, tedbirlere uyulmaya devam edilmesi halinde, pozitif vaka sayısının şimdiki bantta tutulacağını ve bunun Türkiye için çok önemli olduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha önce ülkede sosyal hayatın yüzde 90 oranında durduğunu söylemişti. Bu kapsamda, halkın alınan tedbirlere uyması halinde daha sıkı önlemlere başvurmanın gerekmediği, gidişat korunabilirse Koronavirüsle mücadelede önemli ilerlemeler kaydedileceği konuşuluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı