Gündem

Koronavirüs’te Mucize O Ülkede Son 24 Saatte Hiç Ölüm Yaşanmadı!

Çin’in Wuhan kentinden kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve can kayıplarına sebep olan Koronavirüs etkisini göstermeye devam ediyor. Çin’den yayılmaya başlayan virüs pek çok ülkede yoğun tedbirler alınmasına sebep olurken Çin’de son 24 saatte Koronavirüs nedeniyle hiç ölüm yaşanmadığı açıklandı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre son 24 saatte ülkede 32 yeni koronavirüs vakasına rastlandı ve koronavirüs sebebiyle son 24 saatte ölüm sayısı sıfır olarak kayda geçti. Ocak Ayı’ndan beri ilk kez 24 saat içinde bir ölümün yaşanmadığı belirtildi.

Dünya çapında 1.3 milyonu geçen vaka sayısı ve 74 bini geçen ölüm sayısı ile koronavirüs tüm dünyaya zor zamanlar yaşatıyor. Öte yandan koronavirüsün il kez görüldüğü ve tüm dünyaya yayıldığı Çin’de ise vaka sayılarının azalması ve son 24 saatte koronavirüs kaynaklı hiç ölüm yaşanmaması umut verici bir gelişme olarak kaydedildi.

Fransız haber ajansı AFP , Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından her gün açıklanan “son 24 saatin bilançosu”nda umut verici bir gelişme olduğunu belirtti. Toplam 81.740 vakanın olduğu ve 3.300’den fazla insanın hayatını kaybettiğii korronavirüs sebebiyle ülkede son 24 saatte kimsenin hayatını kaybetmediği ortaya çıktı.Çin’de 32 yeni vaka olduğunu doğrulanırken, vakaların hepsinin yurt dışı kaynaklı olduğu açıklandı.AFP, Çin yönetiminin Ocak ayından bu yana  açıkladığı verilere göre ilk kez 24 saatte sıfır ölümün olduğunu hatırlattı.

Coronavirüs El Yıkamaya Karşı Koyamıyor

Coronavirüs el yıkamaya karşı koyamıyor, bu sebeple virüsü engellemenin en etkili yolu elleri sık sık yıkamak. Ellerin sık sık yıkanması pek çok zararlı bakteri ve mikrobu öldürdüğü gibi virüslere karşı korunmada da en etkili yöntem.

Coronavirüs hakkında sıklıkla açıklama yapan uzmanlar el yıkamanın önemine dikkat çekiyor.

Coronavirüs’e Karşı Mücadele Etmek İçin Eller Nasıl Yıkanmalı?

Coronavirüs ile mücadele etmek için elleri sabun ile yıkamak pek çok dezenfektandan bile daha etkili. Coronavirüs’e karşı alınacak pek çok önlem var. Fakat ilki muhakkak ellerin temizliği. Basit bir işlemle sabun ve su ile ellerin yıkanması en temel kural.

Emory Üniversitesi Salgın Hastalık ve Küresel Sağlık alanında çalışmaları olan profesör  Matthew Freeman, el yıkamanın önemini “Sabunla 20 saniye el yıkamak; kendinizi, ailenizi ve etrafınızdaki insanları korumanın en önemli yollarından biridir” şeklinde ifade ediyor.

Elleri suyla yıkamak da etkili olabilir fakat sabunla yıkamak kadar etkili değildir. Bu sebeple sadece suyla elleri yıkamak Coronavirüs’e karşı mücadele etmek için yeterli değildir. Eller gün içerisinde en çok kullanılan uzuvlar olduğu için ellerle her yere dokunulması ve sonra yine ellerle yüze, saça, etraftaki pek nesneye dokunulması ya da yakınlarla temas kurulması mikrop ve virüslerin yayılmasını çok hızlandırıyor.

Ellerin yıkanmasının önemi yüzlerce yıldır biliniyor. Pek çok din tarafından ellerin yıkanması ibadet sayılıyor ve inananlar el yıkamaya teşvik ediliyor. Dışarıdan eve gelindiğinde ve telefona,bilgisayara dokunulduktan sonra eller yüze değdirilmeden önce, toplu taşıma araçları kullanıldığında hatta kapı kollarına ve birçok nesneye dokunulduktan sonra sık sık ellerin yıkanması gerekiyor. Uzmanlar çoğu kişinin ellerini 20 saniyenin altında yıkadığı ve bunun yeterli olmadığını vurguluyor. Kanadalı bir uzman, “Sanki acı biber doğramışsınız da, lenslerinizi değiştirmeniz gerekiyormuş gibi ellerinizi yıkayın”diyerek ellerin en az 20 saniye ve iyice ovalanarak yıkanmasının önemini anlatıyor.

Özellikle bir şeyler yemeden önce ellerin iyice yıkanması gerekiyor. Küçük çocuklara da bunun öğretilmesi virüslerden ve mikroplardan korunmak için en etkin yöntem. Küçük çocuklara yemekten önce ya da eve gelince ellerin yıkanması gerektiğini hatırlatmak için ev kapısının girişine, yemek masasının bir kenarına renkli kağıtlara yazılmış hatırlatmalar yapıştırılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı