Gündem

Koronavirüste Yeni Dönem! Bazı İllerde ‘Tersine Karantina’ Uygulanacak!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbir ve uygulanan yasakların esnetilmesi,  normalleşme sürecine girilmesi son dönemde gündemde yer alan konulardan. Normalleşme ile ilgili çeşitli planlar yapılırken, bayram sonrası normalleşme çalışmaları ile birlikte koronavirüs salgını yeniden değerlendirilecek ve vaka sayısını sıfıra indiren illerin korunması için ‘tersine karantina’ uygulaması da ele alınacak.

Vaka sayısının sıfıra indiği bu illerde temel önlemler alınarak, sosyal hayatın yeniden başlaması gündemde olacak. İş yerlerinin açılması ön görülüyor.  Söz konusu illerin ancak kendileriyle benzer verilere sahip komşu illerle iletişime geçebileceği ya da yalnızca il sınırları içerisinde serbestlik sağlanacağı, şehirler arası hareketliliğe izin verilmeyeceği tahmin ediliyor.

Bir süredir yeni vaka görülmeyen Gümüşhane, Bartın, Burdur, Tunceli gibi illerin bu kapsamda olabileceği, vaka sayısının sıfıra indiği il sayısının da 15 civarında olduğu belirtildi. Bartın Valiliği, şehirde son 5 günde pozitif vaka görülmediğini duyurmu Valilik; “73 hastamız taburcu edilerek evlerine gönderilmiş, 21 hastamız taburcu edilmek üzere son test sonuçlarını beklemektedir” şeklinde açıklama yapmıştı.

Normalleşmede Önemli Tarih 5 Haziran

Uzmanlar, “Vaka sayıları bayramın etkisiyle yükselirse önlemler arttırılabilir. Ancak bayramda artış kaydedilmezse normalleşmeden söz edilebilir” şeklinde belirtiyorlar.Bu sebeple Ramazan Bayramı sonrası 5 Haziran rakamlarının, tedbirlerin esnetilip esnetilmeyeceği konusunda büyük öneme sahip olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte 19 Mayıs ve Ramazan Bayramı’nda da sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği, bu sokağa çıkma yasaklarının kısa sürelerde olabileceği belirtiliyor.

Yetkililer, “Eğer 24 Mayıs rakamları, bayram sonrası haziranın ilk haftasının rakamları aynı veya çok az fark olursa, o zaman normalleşmeden söz edilebilir. Vaka sayısının binli rakamlarda veya altında olması çok önemli. Eğer bayramın etkisiyle üstüne çıkarsa, farklı önlemlerin alınması gerekebilir” şeklinde ifadelerde bulunuyor.

Bilindiği üzere Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs vakalarının pik ve plato yapması ile düşüşe geçmesiyle ilgili belirttiği tarihlerle birlikte planlamalar başladı. Eğer ikinci bir dalgalanma olmazsa, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak normalleşmenin gündeme geleceği tahmin ediliyor. Haziran ayı başında ise her il için farklı uygulamaya gidilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da belirttiği gibi önümüzdeki iki hafta elde edilecek veriler çok önemli, yeni mücadele planlamasının bu verilere göre oluşacağı ön görülüyor.

İddiaya göre toplantılarda, önümüzdeki iki haftaya ve bir aya dair değerlendirmelerde bulunuldu. Alınan kararların uygulanması konusunda sıkıntıların olduğu, sosyal mesafe ve sokağa çıkmama konusunda ihlaller yaşandığı belirtildi. Toplantılarda, önümüzdeki bir haftanın kritik olduğu, iki haftalık verilerin de sonraki süreçle ilgili takvimi belirleyeceği belirtildi. Verilere göre, her ilin pik noktasının farklı tarihlerde gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak sokağa çıkma yasağının hafta sonu ile sınırlı kalmasına veya daha da genişletilmesine karar verilecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı