Gündem

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Sebze ve Meyveler Nasıl Temizlenmeli?

Tüm dünyada hızlı bir şekilde artmaya devam eden Korona virüs’ten korunmak için en temel husus elbette ki hijyen. Kişisel temizliğimiz kadar yediğimiz meyve ve sebzelerin hatta ambalajlı gıdaların hijyeni de oldukça önemli.

Bu kritik süreçte sebze ve meyveler nasıl yıkanmalı? Peki ambalajlı gıdalar nasıl temizlenmeli? gibi bazı önemli soruların yanıtları oldukça merak ediliyor.

Koronavirüs'ten Korunmak İçin Sebze ve Meyveler Nasıl Temizlenmeli?

Tıbbi Mikrobiyoloji ve Medikal Biyoteknoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, durum hakkında, “Virüs hasta kişilerin öksürmesi veya hapşırması ile çıkardıkları damlacıkların sağlıklı kişiler tarafından solunum yollarına alınması ile bulaşmaktadır. Bu damlacıklar hastadan çıktıktan sonra kısa bir süre havada kalmakta, daha sonra yüzeylere inerek yapışmakta ve taşıdıkları virüsler burada bir kaç gün canlı kalabilmektedir. Virüs ya doğrudan havadaki bunları taşıyan damlacıkların solunum yoluna alınması ya da yapıştıkları yüzeylere dokunulması ile buradan ele yapışanların virüslerin daha sonra yüze ve özellikle ağız, burun veya göze dokunulması sonucunda alınmaktadır” diyerek durumu özetledi.

Sebze ve Meyvelerden Virüs Bulaşabilir!

Başkanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz, “Bu virüsler daha sonra sebze, meyve ve diğer cisimler üzerine konabilir. Hasta kişilerin ağız veya burunlarına dokunduktan sonra bunlara dokunması ile de yüzeylere virüs bulaşabilir. Dikkatli olunmazsa bunlardan virüs alınabilir”diyerek dikkat edilmesi hususunda uyardı.

Koronavirüs'ten Korunmak İçin Sebze ve Meyveler Nasıl Temizlenmeli?

Sebze ve Meyve Temizliği Nasıl Olmalı?

Koronavirüs'ten Korunmak İçin Sebze ve Meyveler Nasıl Temizlenmeli?
  • Pazara giderken temiz eldiven bulundurulması, alınan sebze ve meyvelerin eldiven ile poşetlere konulması gerekiyor.
  • Mutlaka cepte ya da çantada bir dezenfektan veya kolonya bulundurmak gerekiyor.
  • Sebze ve meyveleri eve gelindikten sonra mutlaka karbonatlı ve sirkeli suda en az 15 dakika bekletmek gerekiyor.
  • Sonrasında sirkeli ve karbonatlı suda bekletilen sebze ve meyvelerin bol su ile iyice yıkanması ve mutlaka tüketilmeden önce kabuklarının soyulması gerekiyor.
  • Kuruyemişlerin ise bir tavada 5-10 dakika kadar ısıtarak kavrulması gerekiyor., böylece üzerlerindeki olası virüsler ölecektir.
  • Ambalajlı gıdaların ise yıkanabilecek olanları ambalajlarıı açılmadan önce bol su ile yıkanmalı, yıkanılmayacak olanların ambalajları ise kolonla ile silinerek dezenfekte edilmelidir.
  • Çarşı, market ve pazardan döndükten sonra bütün paket ve poşetler bir noktada toplanmalı, içerisindeki gıdalar temizlendikten sonra poşetler atılmalı ve poşetlerin koyulduğu alan mutlaka dezenfekte edilmelidir.
  • Eve gelindikten sonra yapılacak ilk iş ise elbette ellerin ve yüzün bol su ve sabun ile en az 20 saniye yıkanmasıdır.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı