Gündem

Koronavirüs’ten Türkiye’de Ölenlerin Sayısı 30’a Yükseldi

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de 9  ölüm daha  gerçekleşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 9 kişinin daha vefat ettiğini açıkladı. Böylece toplam 30 can kaybı oldu.

Bakan Koca yeni vaka sayısının 289 olduğunu belirtti. Toplam vaka sayısı ise 1236 oldu.

Koronavirüs’ten Türkiye’de Ölenlerin Sayısı 30’a Yükseldi

Özellikle risk altında olan yaş grubu 65 yaş ve üstünün evden çıkması yasaklandı. Fakat bazı kişilerin yasağa uymadığı gözlemleniyor. Serbest dolaşımın kısıtlanması konusunda alınan tedbirlere yenileri eklenirken özellikle kronik hasta ve yaşlıların bu tedbirler kapsamında alınan kararlara birebir uyması bekleniyor. Ayrıca acil olmayan durumlarda hastane ve acillerin gereksiz meşgul edilmemesi de önemli hususlardan. 184 SABİM hattı da Koronavirüs danışma hattı olarak hizmet veriyor. Ayrıca acil ihtiyaçları olması halinde 65 yaş ve üstü kişiler 112,155 ve 156’yı arayarak yardım alabilecekler.

Koronavirüs’ün en bilinen belirtileri yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal (daha az), bulantı ve kusmadır. Bu belirtilerden herhangi birine sahip olunması ya da bir şüphe hissedilmesi halinde https://koronaonlem.saglik.gov.tr/ adresinden online test yapılabilir. Durumun aciliyetine göre hastanelere başvurmak ve bu süreçte izole kalmak gereklidir. Ayrıca  Sağlık Bakanlığı’nca dün yayınlanan genelge göre;özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi.  Bünyesinde klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları branşında uzman en iki hekimin bulunduğu ve üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi olarak kabul edilmektedir.Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ve tüm özel sağlık kuruluşlarında corona tanısı konulan kişilerin kabul ve tedavilerinin yapılması zorunludur.

Dün itibariyle de  15 dakikada sonuç alınabilen hızlı tanı kiti, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtılmıştı. Hızlı tanı kiti sayesinde koronavirüsün tanısı ve tedavisi hızlanabilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çağrısıyla ise 3 gündür sağlık çalışanlarımız saat 21.00’de balkonlarda alkışlanıyor. TBMM’de yaptığı Corovirüs hakkında bilgilendirme konuşmasında Fahrettin Koca, ‘Hastalarıma, vatandaşlarıma olduğu kadar sağlık çalışanlarına karşı da sorumluyum,  pek çok çalışan izinliyken sağlık çalışanlarının izinleri iptal edildi, sağlık çalışanlarımızı alkışlayalım’ demişti. Bunun üzerine üç gündür saat 21.00 itibariyle bir dakika boyunca balkonlardan sağlık çalışanları alkışlanıyor. Ayrıca halk ile birlikte pek çok kurum ve kuruluşta ‘evde kal’ sloganıyla en az üç haftalık sürecin evde geçirilmesi önerisine destek oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı