Gündem

Koronavirüsü Asıl Yayan Hayvanı Bilim İnsanları Açıkladı!

Koronavirüs salgını Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve çok kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştı. Öldürücü bir virüs olan koronavirüs hakkında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bilim insanları yeni bir virüs olması nedeniyle her yeni bilgiyi paylaşıyorlar. Salgının ortadan kaldırılması için henüz bir aşı ya da kesin tedavi yöntemi geliştirilemedi.

Salgın tarihin en kötü anlarından biri olarak ifade ediliyor. 2 milyondan fazla kişinin enfekte olduğu ve binlerce insanın hayatını kaybettiği virüsün ilk olarak Çin’de yaygın hale gelen vahşi hayvan pazarından çıktığı belirtilmişti. Virüsün yapısı incelendiği zaman yarasadan insanlara geçtiği söylenmiş daha sonra araştırmaların derinleştirilmesi üzerine Pangolin ismi verilen karınca yiyen bir hayvandan insanlara geçtiği belirlenmişti.

Virüs Köpeklerden İnsanlara Geçmiş

koronavirüs araştırma

Ottawa Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonrasında virüsün yarasadan ya da pangolinden bulaşmadığı açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre Çin’de sık sık tüketilen köpeklerden insanlara geçtiği iddia edildi. Bilim insanları konu hakkında ‘Corona virüsünün ilk olarak yarasa ve pangolinden yayıldığı düşündü. Ancak yaptığımız araştırmalara göre sokak köpeklerinden yayıldı’ açıklamalarında bulundular.

Koronavirüsün atası olan başka bir virüsün bu süreçte köpeklerin bağırsağını enfekte ettiği ve sonrasında evrim geçirerek insanlara geçtiği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Genel olarak insanlar ve yarasalar etkileşime girmediği için virüslerin yarasalardan başka insanlara geçtiği ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı