Gündem

Koronavirüs’ü Yavaşlatan Bir Ülke: Singapur

Koranavirüs’ün dünya geneline yayılması ile birlikte tüm ülkeler teyakkuz haline geçmelerine rağmen virüs ile mücadelesinde etkili olan ve yayılmaları başarılı bir şekilde engelleyen bir ülkeden söz ediliyor. Her ne kadar akla hemen Güney Kore geliyor olsa da belki yayılmaların hızını engellemek adına Singapur tüm ülkelerden daha iyi bir şekilde süreci yönetiyor.

Hastalığın Yayılmaması İçin Dedektifler İşbaşında

Koranavirüs’ün ortaya çıkıp Çin dışında görüldüğü ilk noktalardan birisi olan Singapur’da sağlık çalışanları adeta dedektif gibi iz sürüyor ve virüsü taşıyan kimselerin temas kurdukları kişileri bulup karantinaya alıyor.

Bu yöntemle Singapur virüsün yayılma oranını çok ciddi oranlarda azaltmayı başardı. Singapur’da ilk vaka Ocak ayının ortasında görülmüştü. Şubat ayına kadar geçen sürede ise toplam 18 vaka olmuş ve bu vakaların tamamının Çin’den geldiği tespit edilmişti. Fakat çok geçmeden hiç ülke dışına çıkmamış kimselerde de virüs görülmeye başlandı ve böylece Singapur virüsün yayılmasını tespit ve engellemek için dedektif gibi iz sürmeye başladı.

Çalışmalar sonucunda virüsün ülkeye Çinli turist kafilesi tarafından yayıldığı tespit edildi. Kafilenin alışveriş için gittiği bir mağazada virüsü dokuz kişiye bulaştırdığını, mağazadan da ülke geneline yayıldığı tespit edildi. Böylece hükümet temas takip programı olarak adlandırılan ve çok sıkı tutulan bir programı hayata geçirdi. Bu program kapsamında virüs tespit edilmiş kişilerin tek tek peşlerine düşülerek temas kurmuş oldukları başka insanlara ulaşılıp testler yapıldı.

Çalışmalar sonrasında virüsün yayılımının kontrol altında tutulması hedeflendi. Virüsü taşıdığı tespit edilen kimselerin bulunması için ise polisten yardım istendi ve güvenlik kameralarından taşıyıcı kimselerin izleri sürülerek toplamda 6 bin kişiye ulaşıldı. Böylece 20 Mart itibari ile Singapur’da vaka sayısı sadece 345 olarak kaldı. Vakaların yarısına yakın bir oranını ise hiçbir şikayeti ya da hastalık belirtisi olmamasına rağmen hükümetin kendilerine ulaşması sonucunda hasta olduklarını öğrenen kimseler oluşturuyor.

Singapur bu sayede virüsün yayılım hızını düşürmüş ve kontrol altına almış gibi görünüyor. Hükümetin bu yeterli adımları sayesinde Singapur’da günlük yaşamın da devam ettiğini belirtmek gerekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı