Gündem

Koronavirüsün Gençlerde ve Çocuklarda İki Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı!

Her geçen gün etkisini artıran koronavirüsün gün geçtikçe yeni belirtileri ortaya çıkıyor. Bu belirtilerin virüsün başlangıcından bu yana var olup olmadığı ya da bu belirtilerin virüsün mutasyona uğraması ile ortaya çıkıp çıkmadığı merak ediliyor. Son olarak koronavirüsün iki yeni belirtisi daha ortaya çıktı. İngiliz Daily Mail açıklamasına göre İspanya’daki doktorlar ayaklardaki morarma ve çeşitli lezyonların koronavirüs belirtisi olabileceğini açıkladı.

Açıklamalara göre ayaklarında morluk ve suçiçeği gibi yaralar olan bazı hastaların koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Uzmanlar, bu yeni belirtilerin öncelikle çocuklarda ve gençlerde görüldüğünü de vurguladı.

İspanya Ayak Hastalıkları Uzmanları Genel Kurulu; bu yeni belirtiyi açıklayan bir bildiri yayımladı. Yeni belirtiler bildiride, minik kan damlalarının iltihabından kaynaklanan suçiçeği veya kızamığa benzeyen mor lezyonlar olarak belirtildi. Belirtiler yetişkinlerden ziyade çocuk ve gençlerde gözlemlendi. Bu belirtiler ile koronavirüs testi yapılan ve test sonucu pozitif çıkan ilk kişi İtalya’da 13 yaşında bir çocuk oldu. Uzmanlar bu belirtilere sahip çocukların karantinaya alınması gerektiğini belirtti. Çinli uzmanlar ise koronavirüs belirtileri arasında baş ağrısı ve baş dönmesi de yer alıyor.Gün geçtikçe yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir belirti ile karşımıza çıkan koronavirüs Amerikan Tabipler Birliği tarafından yapılan bir araştırmada, koronavirüs tespit edilen Çinlilerin bir kısmında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gözlemlendiği açıklandı.

ABD’de yapılan bir araştırma sonucu koronavirüsün yeni belirtileri gözlemlendi. Araştırmaya  göre, Çin’de koronavirüse yakalanan bazı kişilerde nörolojik semptomların da görüldüğü açıklandı. Araştırmada, salgının çıktığı Çin’in Wuhan kentinde koronavirüs tespit edilen 214 kişi ile ilgili verilerin incelenmesi sonucu, tüm hastaların yüzde 36’sında, hastalığı ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bazı nörolojik semptomların görüldüğü belirtildi.Uzmanlar bazı semptomların ise , beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Koronavirüsün belirtileri ile ilgili her geçen gün pek çok uzman çok sayıda açıklama yapıyor. Bilindiği üzere koronavirüsün bilinen belirtileri arasında  ateş, yorgunluk, kuru öksürük bazı hastalarda ise ağrı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olarak biliniyor.

Fakat Fransız dermatologlar koronavirüsün hiç bilinmeyen belirtilerinin olduğunu açıkladı. Fransız dermatologlar koronavirüsün yeni belirtileri arasında sahte soğuk yanığı, ürtiker ve geçmeyen kızarıklık gibi cilt rahatsızlıkları olabileceğini açıkladı. Son olarak koronavirüsün koku ve tat körlüğüne yol açtığı açıklanmıştı.

Fransa’daki Ulusal Dermatologlar-Venereologlar Birliği (SNDV) koronavirüse dair yeni bir dizi belirti keşfedildiğini belirtti. Bu cilt rahatsızlıklarını ise psödo (sahte) soğuk yanığı, ürtiker (kurdeşen) ve geçmeyen kızarıklıkları olarak açıkladı. Ani şekilde ortaya çıkabilecek yanıkların ağrılı da olabileceği belirtildi.

SNDV “SNDV’ye bildirilen çok sayıda vakanın incelenmesi bu belirtilerin koronavirüsle ilişkilendirilebileceğini gösterdi. Bu olası bulaştırıcı hastaların en hızlı şekilde tespit edilmesi için kamuyu ve sağlık çalışanlarını uyarıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Korona Virüsün Diğer  Belirtileri Neler?

Uzmanlar koronavirüsün iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen bazı belirtileri olabileceğini duyurmuştu.Bilinen belirtilerinin ise yüksek ateş, öksürük, solunum zorluğu,zaman zaman yemek yerken yaşanabilecek zorluklar olduğu biliniyor. Ayrıca virüsün önemli belirtileri arasında ishal de olabileceği uzmanlar tarafından belirtildi.

Tüm corona virüs hastalarında bütün belirtiler aynı anda görülmeyebiliyor. Ya da sadece bazı belirtiler gözlemlenebiliyor. Virüs sadece ateş, öksürük ya da bazen sadece ishal ile belirti gösterebiliyor. Sadece solunum sıkıntısı yaşayan korona virüsü vakalarının ise daha hızlı iyileştiğine dair bazı çalışmalar bulunuyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı