Gündem

Koronavirüsün Hapşırıkla Nasıl Yayıldığı Gözlemlendi

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almışken bu süreçte bilim insanları tarafından yeni çalışmalar devam ediyor. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi tarafından yeni bir araştırma ve gözlem sonuçları yayınlandı. Salgın devam ederken virüsün nasıl yayıldığı konusunda araştırmalar da sürüyor. Bu süreçte bir videolu görüntü yayınlandı. Hapşıran bir kişinin virüsleri ne kadar ileri taşıyabileceği ve bu noktada kişilere nasıl daha hızlı yayabileceği belirtiliyor.

Dünya üzerinde şimdiye kadar 2 milyondan fazla kişinin hastalığa yakalandığı belirlendi. Yaşanan ölüm sayısının ise 150 binden fazla olduğu açıklandı. Bazı bölgelerde virüsün yayılım hızının yavaşlamasına rağmen tehlikenin boyutunun değişmediği öğrenildi. Virüsün yayılma hızını engellemek için uzmanlar vatandaşlara sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyorlar.

Hapşırırken Virüsler 8 Metreye Kadar Ulaşabilir

hapşırmak ve salgın

Uzmanlar her seferinde vatandaşların maske takmaları ve sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerektiğini ifade ediyorlar. Sosyal mesafenin şimdiye kadar 2 metre olması gerektiği ifade edilmişti ancak durumun çok daha ciddi olduğu ifade edildi. Bu süreçte her patojenin hapşırıkla birlikte 8 metreye kadar ulaşabileceği görüldü.

Korkutan araştırma sonuçlarına göre sosyal mesafenin bu süreçte işe yaramadığı, 2 metreden virüslerin karşı tarafa ya da etrafa sıçrayabileceği belirlenmiş oldu. Mümkün olduğunca maske takılması ve sosyal mesafenin 8 metreye kadar açılması öneriliyor. Uzmanların önerilerine kulak asılması ve tedbirlere sıkı sıkıya uymak salgın döneminin hızla bitmesini sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı