Gündem

Koronavirüsün Haritası Çıkarıldı…İlk Vakanın Kaynağı Belli Oldu!

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan koronavirüs bilindiği üzere ilk olarak Mart ayında ülkemizde de görüldü. Türk bilim insanlarının koronavirüsün gen haritasına yönelik çalışmasında dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. 30’un üzerinde virüs genomundan yapılan çalışmaya göre, İstanbul’daki vakaların büyük çoğunluğunun Avrupa kaynaklı olduğu belirlendi. Genom sekansları baz alındığında Türkiye’deki ilk corona virüs vakasının ABD, ikinci Avustralya, ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu belirlendi.

Sabancı Üniversitesi’nden Türk bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, koronavirüsün ayda en az iki defa mutasyona uğradığı belirtildi.Erciyes Üniversitesi de SARS-CoV-2 virüsünün tam büyüklükteki genomunun yeni nesil sistemle dizilenerek gen haritasını elde etti.

Öte yandan ülkemizde koronavirüs aşı çalışmaları da hızla devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören, aşı çalışmalarına dair tarih verdi. Özören, “Projede ikinci ayın sonunda planladığımız şeyleri 1 ayda yapmış olduk. Yakında da hücre ve hayvan deneylerine başlıyoruz. Haziran başında hayvan deneylerine başlamak istiyoruz. En iyi ihtimalle Eylül 2021’de aşı adayının hazır olduğu Faz-3’e gelmiş oluruz” ifadelerinde bulundu.

Prof. Özören, “Boğaziçi Üniversitesindeki protein mikrokürecik teknolojisi bize ait ve daha önce hayvan deneylerinde başarılı olduğunu gördük. Bu yönden elimizin çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Çalışacağına yüzde 80-90 eminim” ifadesine yer verdi.

Almanya ve İngiltere’deki aşı çalışmaları ile ilgili “Doğal olarak ülkeler kendi vatandaşları için aşı üretecek. Bütün dünya nüfusu için aşı üretmek çok kolay değil. Çoğunlukla da soğuk zincirle taşınması bekleniyor klasik teknolojilerde. Oysa bizim geliştirdiğimiz mikrokürecik sisteminde aşı oda sıcaklığında da bozulmadan taşınabiliyor” şeklinde konuştu.

Koronavirüs aşısının ve ilacının bulunması tüm dünyanın yakından ve merakla takip ettiği bir konu. Türkiye’de yapılan koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı” ifadelerinde bulundu.

Bakan Varank; ‘Solunum cihazı parçalarını zaten üretiyorduk. Stoklarımızı tutup kontrollü ihracat yapıyorduk. Şimdi serbest bıraktık ihracatı. Sadece parça almak isteyen ülkelere de satışlar başladı. 13 firmamız yerli test kitleri üretebiliyorlar. Bu kitleri 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. Nano teknolojiye dayalı ve dünyada ilk olacak test kitini üretmeyi hedefliyoruz. Haziran ayı gibi prototip üretilecek. Virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla toplantı yapmıştık. İlaç ve aşı geliştirilmesi için bir platform oluşturmuştuk. Aşı ve ilaçla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık. Bilim insanlarımız ve üniversitelerimizle sıkı iletişim halindeyiz. Şu anda bunu buradan ilk kez duyurmuş olayım; 3 aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı. Türkiye’nin şu anda günlük maske üretim kapasitesi 40 milyon maskeyi geçmiş durumda. Günlük 40 milyon maske üretimi Türkiye’nin ihtiyacının çok üzerinde. Tek kullanımlık olmayan maskeler için de üretim kapasitesini artırmaya çalışıyoruz. Tek kullanımlık olmayan maskeler için Ticaret Bakanlığımız bir tavan fiyat belirleyebilir.

Türkiye güçlü bir sanayi ülkesi. Biz bu dönemde şunu gördük; kendi kendine yetiyor olmak çok önemli. Bu virüs süreci dijitalleşmenin önemi tekrar göstermiş oldu. Şu iki aylık dönemde gördük ki herkes dijitalleşmeye çok hızlı şekilde adapte olabiliyor. Dijitalleşmeye çalışan KOBİ’lerimize destek veriyoruz. Bu dönemde de hem dijitalleşmek isteyen hem de dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lerimize desteklerimizi sürdüreceğiz.’ ifadelerinde bulundu.

Türkiye, koronavirüse karşı ilaç çalışmalarında da önemli hamle bir yaptı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, koronavirüs ilacının gönüllü hastalar üzerinde uygulanmaya hazır hale geldiğini belirtti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi AŞ iş birliği ile geliştirilen “TR-C 19” isimli ilaç gönüllü hastalar üzerinde uygulanmaya hazır. Projeyi Sağlık Bakanlığı’na bağlı TÜSEB de destekliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “Bu konuda gerekli izinleri bekliyoruz. Kısa bir süre içerisinde ‘TR-C 19’un ruhsatlandırılmasını planlamaktayız” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı