Gündem

Koronavirüsün İlk Belirtileri Nelerdir?

Dünya çapında koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Hastalık bulaşıcı olduğu için dünya genelinde 1 milyon sınırına ulaştığı ifade ediliyor. Bilim insanları tarafından virüse karşı aşı ve yeni tedavi yöntemleri geliştirmek için büyük çaba sarfediyorlar. Henüz kanıtlanmış ve kesin sonuç veren bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

Hastalık çeşitli belirtilerle ortaya çıkıyor. Hala hiç belirti vermeyen ya da çok hafif bulgular göstererek hastalığı atlatan kişilerin olduğunu bilmek gerekiyor. Hastalık bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu için direnci düşük, kronik hastalığı mevcut yaşlı kişilerde ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Bu süreçte hastalığın gençleri ve çocukları ve etkilemediği yönünde ortaya çıkan bilgiler gerçeği yansıtmıyor. Son dönemlerde genç ölümlerde de ciddi bir artış yaşandığı belirtildi. Peki bu virüse yakalandığınızı hangi belirtiler sonucunda anlayabilirsiniz?

Coronavirüs Yaygın Belirtileri

Hastalığın en yaygın belirtileri yüksek ateş, kuru öksürük ve yorgunluk olarak ifade ediliyor. Hastaların direncine ve kullandığı ilaçlara göre hastalığın seyri değişebilir. Bazı hastalarda burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve ishal de ortaya çıkabilir. Genellikle bu belirtiler hastalığı daha sakin atlatan kişiler için geçerlidir.

Yapılan araştırmalara göre hastalık bazı kişilerde evde grip olmuşçasına atlatılabilir. Bazı hastaların ise hastaneye yatarak tedavi görmeleri gerekiyor. Tedavi sırasında ciğerleri etkileyen virüs bu süreçte suni solunum desteğini de gerektirebilir. Risk grubunda yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları olan kişiler bulunuyor. Genellikle ölümler kişinin geçmişinde bazı sağlık problemlerinin olması halinde yaşanıyor. Şimdiye kadar hazırlanan verilere bakıldığı zaman ölüm oranının yüzde 2 seviyelerinde olduğu ortaya çıktı. Nefes güçlüğü yaşayan hastaların tıbbi tedavi almaları şarttır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı