Gündem

Koronavirüs’ün İnsan Ömrünü Kaç Yıl Kısalttığı Belli Oldu!

Koronavirüsün yeni belirtileri ve olumsuz etkileri ortaya çıkmaya devam ederken yapılan bazı araştırmalar ile koronavirüsün insan ömrünü kısalttığı açıklandı. İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre koronavirüse yakalanan hastaların kronik hastalıkları da göz önünde bulundurulduğunda potansiyel yaşamlarından ortalama 10 ila 13 yılın üzerinde bir süre kaybettikleri hesaplandı.

Glasgow Üniversitesi’nde görevli ve İskoçya Kamu Sağlığı Enstitüsü Onursal Danışmanı Dr. David McAllister’ın ekibiyle birlikte bir çalışma yaptı. Ekibin yürüttüğü çalışmaya göre, koronavirüs sebebiyle ölen kişilerin bütün varolan kronik hastalıkları da göz önünde bulundurulduğunda  potansiyel ömürlerinden ortalama 10 ila 13 yılın üzerinde süre kaybettikleri saptandı.

Belirtilen sürenin koroner kalp hastalığı gibi hastalıklarla benzer bir süre kaybı olduğunu belirten McAllister, koronavirüsün ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Ekipler araştırmada varolan kronik hastalıkların sayısı ve tipine göre ayarlamalar yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra olacak şekilde iki çeşit hesaplama yöntemi kullanıldığını belirtti.

Araştırmada İtalya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaşları ve sağlık durumları ile dünyada koronavirüse yakalanmamış ancak benzer sağlık durumunda olup hayatını kaybedenlerin verileri  karşılaştırıldı.Bu karşılaştırmada  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Güvenli Anonim Bilgi Ağı (SAIL) verileri ile İngiltere Sağlık Veri Tabanı’ndaki veriler kullanıldı. Oluşturulan raporda yaşamını kaybetmiş olan kişiler koronavirüse yakalanmamış olsalar da varolan sağlık durumları ile ortalama kaç yıllık bir ömürleri olduğu hesaplanarak saptandı.

Araştırmaya göre  insanlarda hali hazırda kronik hastalıklar olmasa bile koronavirüsün ciddi ölçüde ömür süresini kısalttığı fark edildi. Sonuca göre kronik hastalıklar kaybedilen yılları pek etkilemiyor.

Koronavirüsün her geçen gün yeni bir belirtisi ortaya çıkıyor. Gözler aşı ve ilaç çalışmalarının üzerindeyken koronavirüsün yeni semptomları ve bu semptomların kalıcı hasarlara sebep olup olmayacağı merak ediliyor.

Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün dört yeni belirtisinin daha ortaya çıktığı belirtildi. Bu belirtiler; nefes almada zorlanma, göğüs bölgesinde geçmeyen ağrı veya baskı hissi, bilinç karışıklığı ve morarma olarak belirlendi.

Son olarak konuşma bozukluğuna ve gençlerde, çocuklarda suçiçeği benzeri kızarıklıklara yol açan koronavirüsün koordinasyon bozukluğu, tökezleme ve nöbet gibi belirtileri ortaya çıktı.JAMA Neurology adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada ; Covid-19 salgınına yakalanan Çinlilerin bir kısmında; nöbet geçirme, koordinasyon bozukluğu, tökezleme gibi belirtiler ortaya çıktığı belirtildi. Ayrıca  nörolojik semptomların ortaya çıkması durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.

Açıklamalara göre ayaklarında morluk ve suçiçeği gibi yaralar olan bazı hastaların koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Uzmanlar, bu yeni belirtilerin öncelikle çocuklarda ve gençlerde görüldüğünü de vurguladı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı