Gündem

Koronavirüsün Tahribat Yarattığı 4 Organ Daha Açıklandı!

Farklı belirtileri ortaya çıkmaya devam eden Koronavirüs’ün farklı organlara verdiği ciddi zararlar da gözlemleniyor. Koronavirüs’ün akciğere verdiği ciddi zararlar biliniyordu ancak yapılan araştırmalara göre koronavirüs 4 organı daha büyük ölçüde etkiliyor.

Araştırmalar sonucu koronavirüsün, kalp, böbrek, karaciğer ve bağırsaklara da büyük oranda zarar verdiği açıklandı. Akciğerlere virüsün yol açtığı tahribatın beyin ve sinir sistemine de ciddi oranda hasar verdiği belirtilmişti. Koronavirüs kalp kası iltihabına ve ani kalp durmasına yol açabilecek ritim bozukluğuna da neden olabiliyor.

Koronavirüs’ün En Yeni Belirtileri

İngiliz Daily Mail açıklamasına göre İspanya’daki doktorlar ayaklardaki morarma ve çeşitli lezyonların koronavirüs belirtisi olabileceğini açıkladı.Açıklamalara göre ayaklarında morluk ve suçiçeği gibi yaralar olan bazı hastaların koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığı belirtildi. Uzmanlar, bu yeni belirtilerin öncelikle çocuklarda ve gençlerde görüldüğünü de vurguladı.

İspanya Ayak Hastalıkları Uzmanları Genel Kurulu; bu yeni belirtiyi açıklayan bir bildiri yayımladı. Yeni belirtiler bildiride, minik kan damlalarının iltihabından kaynaklanan suçiçeği veya kızamığa benzeyen mor lezyonlar olarak belirtildi. Belirtiler yetişkinlerden ziyade çocuk ve gençlerde gözlemlendi. Bu belirtiler ile koronavirüs testi yapılan ve test sonucu pozitif çıkan ilk kişi İtalya’da 13 yaşında bir çocuk oldu. Uzmanlar bu belirtilere sahip çocukların karantinaya alınması gerektiğini belirtti. Çinli uzmanlar ise koronavirüs belirtileri arasında baş ağrısı ve baş dönmesi de yer alıyor.

Gün geçtikçe yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir belirti ile karşımıza çıkan koronavirüs Amerikan Tabipler Birliği tarafından yapılan bir araştırmada, koronavirüs tespit edilen Çinlilerin bir kısmında koordinasyon ve konuşma bozukluğu gözlemlendiği açıklandı.

ABD’de yapılan bir araştırma sonucu koronavirüsün yeni belirtileri gözlemlendi. Araştırmaya  göre, Çin’de koronavirüse yakalanan bazı kişilerde nörolojik semptomların da görüldüğü açıklandı. Araştırmada, salgının çıktığı Çin’in Wuhan kentinde koronavirüs tespit edilen 214 kişi ile ilgili verilerin incelenmesi sonucu, tüm hastaların yüzde 36’sında, hastalığı ağır geçirenlerinse yüzde 46’sında bazı nörolojik semptomların görüldüğü belirtildi.Uzmanlar bazı semptomların ise , beyine kan dolaşımı bozukluğu, bilinç bulanıklığı ve kas güçsüzlüğü olarak sıraladı.

Fransız dermatologlar ise koronavirüsün hiç bilinmeyen belirtilerinin olduğunu açıkladı. Fransız dermatologlar koronavirüsün yeni belirtileri arasında sahte soğuk yanığı, ürtiker ve geçmeyen kızarıklık gibi cilt rahatsızlıkları olabileceğini açıkladı. Son olarak koronavirüsün koku ve tat körlüğüne yol açtığı açıklanmıştı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı