Gündem

Koronavirüsünün Yayılmasının Sorumlusu Belli Oldu!

Koronavirüs salgınında dünyada hayatını kaybedenlerin sayısı 300 bini geçerken Çin’den konu ile ilgili çok önemli bir itiraf geldi. ABD’nin “kasten virüsü engellemediler” iddiasına yanıt olarak, Çinli üst düzey yetkili açıklamalarda bulundu.

Çin hükümetinin kıdemli sağlık danışmanı Dr. Zhong Nanshan; “Yerel yetkililerin o sıralarda gerçekleri söylemek hoşlarına gitmedi. En başında sessizliğe gömüldüler ve bence o sıralarda bile çok sayıda enfekte vardı. O sıralarda bütün dünyada vaka sayısı artarken burada sabit olması şüphe uyandırdı” açıklamasında bulundu.

Dr. Zhong Nanshan, “Ülkemiz halen büyük bir tehditle karşı karşıya. Covid-19’un ikinci dalgası gelebilir. Çin halkının büyük bir kısmı enfeksiyona hazırlıksız çünkü bağışık sistemi düşük. Diğer ülkelerden daha iyi bir durumda değiliz” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Çin’in Wuhan kentindeki Viroloji Enstitüsü’de bir buzdolabında, koronavirüsün de içinde bulunduğu 1500 farklı virüsün saklandığına dair bir fotoğraf karesini 2018 yılında Çin Haber ajansı  Twitter üzerinden paylaştı ve  daha sonra fotoğrafın silindiği ortaya çıktı.

İngiliz basını, insanlara yarasadan geçen koronavirüs de dahil olmak üzere yaklaşık 1500 farklı virüsün saklandığı buzdolaplarından birinin kapısının kırık olduğunu belirtti. Ayrıca haberde, ilk olarak devlete ait China Daily gazetesinde 2018 yılında yayınlanan fotoğrafların geçen ay Twitter’da yayınlandığı ve  ardından da silindiği belirtildi. Öte yandan, fotoğraflar silinmeden önce bir kullanıcının da fotoğrafa “Mutfağımdaki buzdolabımda daha iyi mühürler gördüm” yorumunu yaptığı ifade edildi.

Koronavirüs milyarlarca insanın evlerine kapanmasına ve endişe ile aşı ve ilaç haberi beklemesine sebep olurken koronavirüsün nasıl ortaya çıktığı konusu hala tam bir muamma. Koronavirüs ile ilgili zaman zaman gündeme gelen ‘laboratuarda üretildi’ iddialarına destek veren bir isim de Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier.

Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier, “Bu virüs, doğal yollarla ortaya çıkmadı, bu tam profesyonel bir iş. Bunun hangi amaçla yapıldığını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

Nobel Ödüllü Montagnier, koronavirüsün hayvan pazarından yayıldığına inanmadığını belirterek, “Kovid-19, Vuhan’daki laboratuvardan üretildi. Bu laboratuvar, 2000’li yıllardan beri koronavirüs hakkında uzmanlaştı.” dedi. Koronavirüs’te HIV  parçalarının olduğunu belirten Montagnier “Bununla AIDS’e karşı bir aşı bulmak istenmiş olabilir” şeklinde konuştu.

ABD ve Çin’de bazı politikacılar ise koronavirüsün biyolojik silah olarak laboratuar  üretildiğini düşünüyor.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı