Gündem

Kurumlar Vergisi Ertelendi mi?

Kurumlar Vergisi ertelendi mi?

Ertelendi ise hangi tarihe kadar ertelendi ?

Çıkan son dakika haberine göre Kurumlar Vergisi ertelendi. Çıkan haber sonucu vatandaşlar araştırmaya başladı. Ertelemeden kimlerin faydalanabileceği de merak konusu oldu.

Corona virüsü sebebi ile ekonomi durma noktasına geldi. Dükkanlarını virüs sebebi ile kapatmak zorunda kalan işletmelere müjde geldi. Corona virüsü ile mücadele ettiğimiz zamanlarda Kurumlar Vergisi’nin de ertelendiği duyuruldu.
Normal şartlarda 30 Nisan’ a kadar verilmesi gereken Kurumlar Vergisi beyannamelerin teslim süreleri 1 Haziran tarihi sonuna kadar uzatıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı ‘nın yaptığı son dakika duyurusunda “30 Nisan 2020’ ye kadar verilmesi gereken Kurumlar Vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri, 1 Haziran 2020 gün sonuna kadar uzatılmıştır.” cümleleri kullanıldı.


Kurumlar Vergisi’ nden önce neler ertelenmişti?

Gelir İdaresi Başkanlığı, corona virüsü ile mücadele zamanında vatandaşlara kolaylıklar sağladı. Normal şartlarda mart ayında verilmesi gereken 2019 yılına ait Gelir Vergisi beyannamesinin verilme süresini 30 Nisan’a , şubat dönemine ait KDV beyannamelerinin verilme süresini ise 24 Nisan tarihi sonuna kadar uzattığını duyurmuştu ve mart sonuna kadar verilmesi gereken Ba- Bs formlarının verilme süresi ile e – Defterlerin oluşturulma, imzalanma ve e- Defter beratlarının yüklenme süresi de 30 Nisan’ a ertelenmişti.
65 yaş ve üstü olan, sokağa çıkma yasağı bulunan ve ya kronik hastalığı olan mükellefler ve meslek mensupleri ile bu meslek mensuplarından hizmet almakta olan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin
beyan ve ödeme yükümlülükleri de sokağa çıkma yasağının bitimini izleyen tarihin 15. günün sonuna kadar uzatılmıştı.
Mücbir sebep kapsamına ilave edilen mükelleflerin de nisan, mayıs ve haziran aylarında vermesi gereken muhtasar ve KDV beyanları 27 Temmuz tarihi sonuna kadar, bunların ödemeleri ise 6′ şar ay ileri tarihe ertelenmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı