Gündem

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un Öldü Mü?

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un,  4 gün önce katıldığı hükümet toplantısında kalp ameliyatı için gelen bir doktordan koronavirüs kaptığı, koronavirüse yakalanmasıyla birlikte durumunun ağırlaştığı ve  komada olduğu söyleniyor.  Bazı kaynaklarda ise beyin ölümünün gerçekleştiği iddia edildi.

Basına açıklama yapan bazı kaynaklar “Kim kalp damar sorunu yüzünden ameliyat oldu ve şu an durumu iyi değil” şeklinde belirtti. Güney Kore Hükümeti durumu yalanlarken, Güney Kore hükümetinden bir yetkili Yonhap  Kim’in sağlık durumunun ağır olmadığını söylerken, Kim Jong-un’un kalp damar sağlığı için bir ameliyat olduğu belirtildi. Fazla sigara kullanımı ve obezite yüzünden sorun yaşadığı, durumun koronavirüs ile ilgili olmadığı belirtildi.

Benzer bir iddia Prens Philip için de ortaya atılmıştı.

Prens Philip de Coronavirüs’ten Dolayı Hayatını Kaybetti  İddiaları

Son olarak Cobra adı verilen hükümetin acil durum komitesi toplantısı yapıldıktan sonra Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip çalışanlarıyla birlikte sarayı terk etmiş ve Sandringham’daki Windsor konutunda karantina altına alınmıştı.

The Sun gazetesinin edindiği bilgilere göre gazeteye konuşan bir kişinin durumu “Kraliçe’nin sağlık durumu iyi, ancak onun için en iyisi taşınması oldu. Pek çok çalışanı da corona virüs nedeniyle paniğe kapılmış haldeydi. Kraliçe, ayrılana kadar sarayda pek çok kişiyle buluştu. Ancak 94 yaşına girmesine haftalar kaldı ve uzmanlar kendisine zarar verecek konumdan çıkarılmasının en doğrusu olduğuna inanıyor”şeklinde ifade ettiği iddia edilmişti.

Kraliçe’nin Cheshire ve Camden ziyaretleri ve her yıl Mayıs ayında yapılan geleneksel bahçe partisi de Haziran’a ertelenmişti.

Bütün bunlardan sonra Kraliçe II. Elizabeth’in eşi Prens Philip’in Coronavirüs’e yakalanıp hayatını kaybettiği iddiaları duyulmaya başlandı. Ancak iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Coronavirüs’ten Korunmak İçin Öncelikli 14 Kural Nedir?

Ellerin sık sık ve en az 20 saniye yıkanması,bulunulan ortamların sık sık havalandırılması,ellerle gözlere, ağza,buruna dokunulmaması,soğuk algınlığı belirtileri olan, kişilerle araya en az 3-4 adım mesafe konulması,kıyafetlerin 60-90°C’de normal deterjanla yıkanması,ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetlerin olması halinde maske takılarak bir sağlık kuruluşuna başvurulması,yurt dışından dönüşlerde ilk 14 günü evde geçirilmesi,yurt dışı seyahatlerinin iptal edilmesi veya ertelenmesi,kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullanılan yüzeylerin su ve deterjanla her gün temizlenmesi, tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçınılması,soğuk algınlığı belirtileri olduğu taktirde yaşlılar ve kronik hastalarla temas edilmemesi, maske takmadan dışarı çıkılmaması, hiçbir kişisel eşyanın (havlu gibi gündelik eşyaların) ortak kullanılmaması,bol sıvı tüketilmesi, dengeli beslenilmesi, uyku düzenine dikkat edilmesi Coronavirüs ile mücadelede uygulanacak altın kurallar arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı