Gündem

KVKK Başkanı’ndan Sosyal Medya İle İlgili Önemli Uyarı!

Koronavirüs nedeniyle sosyal medya üzerinde kişilere ait bilgilerin hukuka aykırı şekilde paylaşıldığını söyleyen Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, sosyal medyada  kişisel veri güvenliğini tehdit edebilecek paylaşımlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Bilir, “Kanunda kişinin sağlığıyla ilgili verilerin, kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbi teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebileceği ifade edilmiştir. Bu süreçte öncelikli olarak sağlık hizmetlerinin sağlanması ve kamu sağlığının korunması gerekir. Burada şunu özellikle vurgulamak gerekir ki Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, içinde bulunduğumuz dönemde de kişilerin sağlık verilerinin işlenmesine engel değildir.”dedi.

Bilir ayrıca; “Kişinin açık rızasını almadan görüntüsünü çekip hukuka aykırı şekilde yaymak, paylaşım özgürlüğü ile açıklanamaz. Buradan hareketle bir içerik paylaşılmadan önce bir kez daha düşünülmeli, kişileri incitecek ve rencide edecek türde paylaşımlardan kaçınılmalıdır. Özellikle büyüklerimizin maruz kaldığı veri istismarı kamu vicdanını yaralamıştır. Belirtmek gerekir ki kişisel verilerin hukuka aykırı kaydedilmesi, bir başkasına verilmesi, yayılması veya ele geçirilmesi, Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir.”şeklinde ifadelerde bulundu.

Türk Ceza Kanunu’nun 135 ile 140’ıncı maddelerine göre kişisel verilerin hukuka aykırı kaydedilmesi, bir başkasına verilmesi, yayılması veya ele geçirilmesinin de suç teşkil ettiğini hatırlatan Bilir,  “Özellikle şunun bilinmesi gerekir ki hangi platformda olursa olsun, kişisel verilerin kanunda belirtilen işleme şartlarından herhangi biri olmaksızın paylaşılması da kanuna aykırılık teşkil etmektedir.” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Koronavirüs salgınının sebep olduğu korku, endişe ve duyarlılığın siber saldırganlar tarafından kötü amaçlı kullanıldığı biliniyor. STM ThinkTech’in Ocak-Mart dönemini kapsayan Siber Tehdit Durum Raporu’na göre, küresel salgın ilan edilen kovid-19’un insanlarda oluşturduğu duyarlılık siber saldırganlar tarafından sömürülüyor.

“Gerçek zamanlı koronavirüs haritaları” adı ile sahte uygulamalar ile kişiler kandırılıyor. Bu sahte uygulamalar ile kişilerin kişisel verileri ele geçiriliyor. Rapor, kendini “CİMER Duyuru Grubu” olarak tanıtan saldırganlara karşı da uyarıda bulunuyor. Rapor’da belirtildiğine göre saldırganlar sahte yazılımlar ile kişilerin banka ve kredi kartı bilgilerini ele geçirip satışa sunmayı planlıyor. Bu durumda cihazlarda güvenilir kimliğe sahip olmayan uygulama bulundurulmaması ve bankacılık uygulamalarının sürekli güncel olduğundan emin olunması gerektiği vurgulanıyor.

Güvenlik için sürücüye araç kullanırken destek olan elektronik sistemler aracığıyla da siber saldırılar yapılıyor. İnsansız araçların elektronik sistemleriyle yol kenarı birimler arasındaki iletişim devreye alınmayınca bu durum zafiyet oluşturuyor. Sahte şerit saldırıları ile hız sınırının yanlış yönlendirilmesiyle yapılan siber saldırılar dikkat çekiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı