Gündem

KYK Burs ve Kredileri İle İlgili Son Dakika Açıklaması!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu KYK burs ve kredilerinin yatırılacağı tarih hakkında açıklama yaptı. Bakan Kasapoğlu; ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın daha önce ifade ettikleri gibi, kredi/burs ödemeleri bu süreçte de devam edecek. An itibarıyla öğrenci arkadaşlarımızın Nisan ayı burs ve kredileri hesaplarına yatırılmaya başlanmıştır. Bütün imkânlarımızla her durumda gençlerimizin yanındayız.’ şeklinde açıklama yaptı.

KYK Burs ve Kredileri İle İlgili Son Dakika Açıklaması!

Buna göre ödemeler TC Kimlik numaralarının son rakamlarına göre yapılacak. TC kimlik numarasının son rakamı'”0″ olanlara bugün, “2” olanlara yarın, “4” olanlara 8 Nisan Çarşamba, “6” olanlara 9 Nisan Perşembe, “8” olanlara ise 10 Nisan Cuma günü ödemeleri gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında alınan kararları açıklamış ve bu süreçte kredi ve bursların öğrencilere kesintisiz ödeneceğini belirtmişti.

İlk okul, orta okul ve lise düzeyindeki okullarda eğitime ara verilmesinin ardından Üniversiteler’de de eğitime ara verildiği duyrulmuştu. Uzaktan eğitim ile öğrenimlerine devam eden öğrenciler için yaz okulu ile telafi programları uygulanacağı da açıklanmıştı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç Üniversitelerdeki virüs tatilinin uzadığını açıklayarak yaptığı basın toplantısında Saraç şu noktalara değinmişti;

Dijital ortamlarda YÖK dersleri adı altında tüm üniversitelere açıldı.Üniversitelerdeki belirsizlikler tüm dünyada devam ediyor.Harvard üniversitesinde online eğitime devam edildiği görülüyor.Bütün faaliyetlerin etkilendiği ortadadır. Üniversite bilim ve akademinin de etkilenmemesi söz konusu değildir. Bütün devletler bu süreçten hasarla çıkacak en büyük göreve bilime düşecektir. Bilim yavaşlayabilir ama durmaz. Bu sene bahar dönemi uzaktan eğitim, açık eğitim ve dijital eğitim yapılacaktır. Bahar dönemi takvimi yaz aylarına taşıyoruz.

Kontrolden çıkan bir durum söz konusu olmadan bu süreci yöntmeye çalışıyoruz İstisnai durumlar dışında kampüslerde öğrenci bulunmayacak. Kendilerini geliştirecek alana yönelmelidirler. Dünya 2 ay önceki dünya değildir. İnsan haklarına bile kamu yararına kısıt getirildi. Gençler bilmelidirler ki Avrupa ve Amerika’da da eğitim uzaktan yapılıyor, üniversiteler kapanıyor. Yaşadığımız olağanüstü günlerde örgün eğitime ara vermek zorundayız. Bazıları uzaktan eğitim bazıları yaz okuluna kalacak.Öncelik öğrencilerin sağlığıdır. Yks’nin 25-26 temmuz tarihinde yapılması kararlaştırıldı. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz rahat olsun. Sınavda sorulacak sorular Meb’ in önerisiyle kararlaştırılıyor. Sınava girecek öğrencilerimiz daha önceki gibi bir sınava tabi tutulacaklar. Gençler için en iyisini arıyoruz, onların olumsuz etkilenmesini istemiyoruz. Şu an kontrollü bir süreç izlemekteyiz.Bugünleri de hep birlikte aşacağız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı