Gündem

Lenfoma Kanseri Nedir? Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Lenfoma nedir? sorusu vatandaşlar tarafından sık sık araştırılma konusu oldu. Ebru Şallı’nın çok sevdiği oğlunun Lenfoma kanserinden hayatını kaybetmesi sonrası herkes internetten Lenfoma kanserinin ne olduğunu araştırmaya başladı. Hastalıkta sık sık kilo kaybı oluyor. Şişkinlik ve devamında daimi olarak yorgunluk, belirtiler arasında yer almaktadır. Peki, Lenfoma kanserinin sebebi nedir? Detaylar haberimizde…

LENFOMA KANSERİ NEDİR?

Lenf kanseri (lenfoma) olarak bilinen vücutta savunma hücrelerinin kontrolden çıkarak kanserleşmesine denir. Lenf kanseri en çok görüldüğü yerlerden biri lenf bezleridir. Lenf bezleri vücudun çok kritik bir savunma sistemidir.

Vücudumuzda çok fazla sayıda olan lenf bezleri, enfeksiyon ve benzeri hastalıklara karşı direnmemize olanak sağlayan bağışıklık sisteminin en temel parçasıdır. Bir enfeksiyon oluştuğunda lenf bezleri büyüdüğü gözlenmektedir.

Hastalık etkinliğini kaybettiğinde ise tekrardan eski boyutuna dönmektedir. Bu durum aslında en normal mekanizma göstergesinden biridir. Lenfoma meydana geldiğinde ise, lenfatik sistemin bileşenlerinden olan lenfositler bozulmaya başlamasıyla ve çoğalmasıyla anormal hücreler çoğalmaya başlamaktadır.

Lenfomalar ilk başta Hodgkin ve non-Hodgkin (Hodgkin olmayan) olmakla birlikte iki grupta incelenmektedir. Her ikisinin de belirtileri birbirine yakın olabilmekle beraber, lenfomanın hangi tür olduğuna yapılan tetkiklerde rastlanabilecek bir takım özel hücrelere göre sonuç vermektedir.

LENFOMA BAŞLICA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ağrısız, büyüyen ve çoğalan bir takım lenf bezleri

Sebebi bilinmeyen ateş,

Açıklanamayan kilo kaybı,

Rahatsız edici gece terlemesi,

Sürekli yorgunluk,

Öksürük, solunum problemi ve göğüs ağrısı,

Karında şişlik, şişkinlik, dolgunluk hissi veya ağrı,

Kaşıntı

Bir bireyde yukarıda belirtilen maddelerden biri bulunması, o kişide kesinlikle lenfoma olduğu anlamına gelmez. Mikrobik hastalıklar ile diğer sağlık problemlerinde de bu bulgulara neden olabilmektedir. Ancak belirtiler en geç 2 haftada düzelmezse doktora başvurmakta ve araştırılmasında fayda vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı