Gündem

LGS Sonuçlarının Açıklanacağı Tarih Belli Oldu

Kısa bir süre önce 20 Haziran tarihinde yapılacağı açıklanan LGS sonuçlarının açıklanacağı tarih duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından güncellenen 2020 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınavın sonuçlarının duyurulacağı tarih açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada LGS sonuçlarının 16 Temmuz tarihinde https://www.meb.gov.tr internet adresinde açıklanacağı belirtildi.

Koronavirüs salgını sonrasında iki kez değiştirilen LGS tarihi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 2020 yılı Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin başvuru ve uygulama kılavuzu güncellendi. Kılavuzda sınav tarihi 20 Haziran 2020 Cumartesi olarak güncellendi. Kılavuza göre bu yıla mahsus olmak üzere tüm öğrenciler kendi okullarında sınava girecek.

Açıklanan kılavuzda sınav giriş belgelerine ilişkin önemli bir değişiklik yer aldı. Yapılan değişikliğe göre belgeler, okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alınarak onaylanıp, öğrencilerin sınava gireceği ve salon ve sırada hazır olarak bulundurulacak. Geçtiğimiz yıllarda ise öğrenciler ya da veliler sınav giriş belgelerini okul müdürlüklerinden teslim alıyordu.

Kılavuzda yapılan bir diğer değişiklik ise adayların geçerli kimlik belgesinde yeni nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartlarında, 15 yaşından itibaren fotoğraf bulundurulması şartı da bu yıla mahsus olarak aranmayacak.

Zorunlu ikamet değişikliği, nakil, mevsimlik işçilik, yurt dışından gelmiş olma, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi mücbir sebeplerden başka illerde bulunan öğrencilerin sınava katılabilmesi için, bu durumdaki öğrencilerin velileri, il / ilçe milli eğitim müdürlüklerine 15 Haziran tarihine kadar başvurularını yapabilecek.

Yapılan yeni değişiklikle birlikte öğrenciler sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmetleri gibi bilgiler ise sınavdan en az 7 gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden ilan edilecek. Sınav sonuçları ise 16 Temmuz 2020 tatihinde https://www.meb.gov.tr sitesinden öğrenilebilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı