Gündem

LGS Soru Müfredat ve Kazanımları Yayımlandı

Corona Virüs nedeniyle çoğu sınav ertelendi ya da soru gelecek konu sayısında sınırlamaya gidildi. LGS (Liselere Geçiş Sınavı) için hazırlanan öğrenciler ve aileler müfredat konusunda oldukça endişeli günler geçirdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk LGS müfredat ve kazanımlarının yayımladığını açıkladı.

Müfredat ve Kazanımlar Açıklandı

7 Haziran tarihinde yapılacak LGS (Liselere Geçiş Sınavı) ile ilgili önemli gelişmeyi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı. Bakan Selçuk, LGS kapsamında sorulacak soruların müfredat ve kazanımlarının belirlendiğini ifade etti. Hazırlanan müfredat ve kazanımlar http://ttkb.meb.gov.tr/ adresinde yayımladı. Ziya Selçuk Twitter adresinden 7 Haziranda yapılacak LGS için açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, “LGS ile ilgili merak edilen bir noktayı daha aydınlatıyoruz. Sınavda sorulacak soruların müfredat ve kazanımlarını Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığımızın http://ttkb.meb.gov.tr/ internet adresinde yayımladık” açıklamasında bulundu.

LGS’de Konular Azaltıldı

7 Haziran’da yapılacak LGS için Milli Eğitim Bakanlığı farklı bir çözüm yolunu uyguladı. Corona Virüsü nedeniyle eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından öğrenciler uzaktan eğitim sistemini uygulamaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencileri mağdur etmemek adına konu sayılarında azalmaya gitti. 2020 LGS müfredatı yalnızca ilk dönem işlenen derslerden ibaret olacak. Türkçe Dersi Öğretim Programında; söz varlığı, anlama ve yazma konu başlıkları yer almakta. Matematik Dersi Öğretim Programında; sayılar ve işlemler, veri işleme, olasılık ve cebir konularına ağırlık verildi. Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında; mevsimler ve iklim, DNA ve genetik kod, basınç ve fiziksel olaylar, madde ve endüstri konuları yer almakta. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı içerisinde; bir kahraman doğuyor, milli uyanış ve milli bir destan yer almakta. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programında; kader inancı, zekât ve sadaka, din ve hayat, konularına ağırlık verildi. Bunun dışında İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca dil dersleri için hazırlanan müfredat ve kazanımlar http://ttkb.meb.gov.tr/ adresinde yer almakta.

“LGS’nin Ertelenmesine Gerek Yok”

Corona Virüs nedeniyle iptal olan sınavların ardından LGS’ye hazırlanan öğrencilerin aklında acaba sınavımız ertelenecek mi sorusu yer almaktaydı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Salgın dolayısıyla zor günler geçiren öğrencilerimizin kaygılarını daha da artırmak istemiyoruz ve sınava hazırlanmak için yeterli zaman tanımak istiyoruz. Şu anki veriler ışığında, 7 Haziran 2020’de yapılacak LGS’yi ertelememizi gerektiren bir durum yok. Ancak, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini takip edeceğiz. Ancak şu an için sınav tarihinde bir değişiklik gündemimizde yok. Özetle, öğrencilerimiz gönül rahatlığıyla bir yandan uzaktan eğitim derslerini takip etsinler, bir yandan da şimdiye kadar gördükleri konuları tekrar etsinler. LGS kapsamındaki merkezi sınav, sadece birinci dönem müfredatından yapılacak.” ifadelerini kullanarak sınavın ertelenmeyeceğini duyurdu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı