Gündem

Manisa Akhisar’da 4.8 büyüklüğünde deprem oldu!

Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre yerin 8.6 kilometre derinliğinde ve 4.8 şiddetinde bir deprem oldu. Manisa Akhisar’da merkez üssü Karaborklu olan depremin büyüklüğü AFAD tarafından 4.5 olarak açıklandı.

Manisa merkezde ve çevredeki ilçelerde hissedilen depremde herhangi bir yaralanma, can kaybı ve hasar meydana gelmezken bölgedeki vatandaşlar paniğe kapıldı. Manisa Valiliği de depremden kaynaklanan olumsuz herhangi bir durumun olmadığını açıkladı.

Manisa Depremleri 1 Aydır Devam Ediyor!

22 Ocak tarihinde de merkez üssü Akhisar Musalar Mahallesi olan 5.4 şiddetinde bir deprem olmuştu. Bu depremin ardından Manisa’da 1 aydır sürekli depremler meydana geliyor. Sık sık depremle karşı karşıya gelen halk, deprem paniği yaşıyor.

Manisa’da sadece 3 günde toplam 227 deprem olduğu Kandilli Rasathanesi’nin verilerinde de açıkça görünebiliyor. 15:40’da meydana gelen 4.8 şiddetindeki depremin ardından saat 15:53’de 3.9, 15:46’da 3.6, 15:58’de 2.8 ve 16:00’da 2.1 şiddetinde farklı depremler de meydana geldi.

Manisa’da meydana gelen 227 adet depremin birçoğu çok ufak şiddetler olsa da halkın paniği yatışmıyor. Halkın aklında sürekli “Manisa’da neden bu kadar çok deprem oluyor?” sorusu yankılanıyor. Özellikle o bölgede yaşayan insanlar arama motorları üzerinden bu sorunun cevabını arıyor.

Manisa’da Neden Bu Kadar Çok Deprem Oluyor?

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir daha önce gerçekleşen 5.4 büyüklüğündeki depremden sonra benzer büyüklüklerde yeni depremlerin beklendiğini belirtmişti.

Aslında Manisa Kırkağaç fayı büyük ölçekte depremler üretebilecek bir fay olarak biliniyor. Bu fayın 6.9 şiddetinde depremler üretebilme potansiyeli var. 5.4 şiddetindeki depremin yarattığı kırılmadan sonra binin üzerinde artçı deprem oldu. Kırkağaç fayı birbirine paralel parçalardan oluştuğu için birbirlerini tetikleyebileceği söyleniyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof.Dr. Mustafa Akgün, fayın enerjisinin henüz boşalmadığını, boşaltılması gerektiğini ve kendini dengeye getirmeye çalıştığını belirtti. Tarihsel verilere bakıldığında büyük depremlerin arkasından daha büyük bir deprem olma olasılığı çok düşük ancak yine de imkansız değil. Akgün, 5.4’e yakın büyüklüğünde bir deprem olabileceğini ancak 6-7’ye kadar çıkmayabileceğini belirtiyor.

Prof. Dr. Naci Görür, daha önce yaptığı bir açıklamada 2014 yılından itibaren Sivrice- Hazar- Palu arasında yer alan fay hattında hareketlilik tespit ettiklerini belirtmişti. Elazığ’daki deprem de bu hareketliliğin olduğu noktaya yakın bir noktada meydana gelmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı