Gündem

Manisa’da 319 Kişi Karantina Altında!

Koronavirüs ülkemizde de 168 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olurken karantinaya alınan kişi sayısı artıyor. Ayrıca karantina altındaki kişilerin karantinada kalma süresi de bazen 14 günden daha uzun olabiliyor. Son olarak ABD’den uçakla İzmir’e gelen 210 kişi ve Etiyopya’dan gelen 109 Türk vatandaşı Manisa’da karantina altına alındı.

Yurt dışından gelen 319 kişi Manisa’da bir öğrenci yurdunda karantinaya alındı.

Manisa’da Karantina 14 Gün Sürecek

Dün akşam saatlerinde ABD’den gelen 210 Türk vatandaşı ve Etiyopya’dan gelen 109 kişi Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Muradiye Kız Öğrenci Yurdu’nda karantinaya alındı.

İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na iniş yapan 319 kişinin önce pasaport kontrolü yapıldı. Sonrasında Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait dezenfekte edilmiş araçlarla Manisa’nın Yunusemre ilçesinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu Muradiye Kız Öğrenci Yurdu’na getirildi. Yurda getirildikten sonra tüm vatandaşların tek tek ateşleri ölçüldü ve hepsi sağlık kontrolünden geçirildi. Vatandaşlar odalara yerleştirildikten sonra kendilerine mesir macunu ve kurum üzüm ikram edildi. Vatandaşların tüm ihtiyaçlarının da karşılandığı belirtildi.

Türk vatandaşlarının 14 gün boyunca karantinada kalacağı belirtildi.

Koronavirüs ile mücadelede en temel kuralları hatırlayacak olursak;

 • Eller en az 20 saniye ve parmak araları iyice ovularak mümkünse tırnaklar da fırçalanarak yıkanmalıdır.
 • Su ya da sabunun bulunmadığı yerlerde el temizliği için el dezenfektanı yahut limon kolonyası da kullanılmalıdır.
 • Hapşırık ya da öksürük esnasında mutlaka tek kullanımlık peçete tercih edilmelidir.
 • Lavabo,kapı kolları, bilgisayar klavyesi,cep telefonu ve telefon kılıfları gibi sık kullanılan yüzeyler sık sık dezenfekte edilmelidir.
 • Dışarıda bulunmak mecburiyeti olduğundan toplu taşıma aracındaki tutamaçlar, yiyecek içecek otomatları gibi yerlere bir peçete yardımı ile dokunulmalıdır.
 • Sadece su temizlik için yeterli değildir. El temizliğinde mutlaka sabun, yüzey temizliklerinde deterjan kullanılmalıdır.
 • Ellerin yeterince temiz olmadığı düşünüldüğünde asla eller ile yüze dokunulmamalıdır.
 • Mümkünse bu süreçte yemek yerken ayrı tabak ve bardak kullanılmalı.
 • Dışarı çıkarken maske takmak ve en fazla birkaç saat içinde maske değiştirilmelidir.
 • Bulunulan ortamlar sık sık havalandırılmalıdır.
 • Ayrıca bu süreçte, hijyen konseyinin en kirli ilan ettiği yerlere dokunmama konusunda ekstra dikkat edilmelidir.

Hijyen Konseyine Göre En Kirli Yerler

Teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi,el kurutma makineleri,hastane ve kamu binalarının trabzanları, fast foof ve çiğ köftecilerde uzun süre bekleyen yeşillikler, restaurantlardaki menüler,  spor salonlarında az kullanılan aletler, ortak kullanım alanlarındaki lamba anahtarları, kağıt veya madeni paralar, güzellik salonlarındaki aletler ve havlular, toplu taşıma araçlarındaki tutacaklar, kapının dış kolu,klavye ve Mouse, alışveriş, arabaları,buzdolobı kollarlı, kırmızı ışık butonları, Atm makineleri, yiyecek-içeçecek otomatları,mikrodalga fırınlar,asansör düğmeleri, çocuk parklarındaki oyuncaklar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı