Gündem

Manisa’da 4,1 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi!

Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde saat 11.32’de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin yerin yaklaşık 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiği kaydedildi.

Birkaç gün önce ise yine sabah saatlerinde Manisa Kırkağaç’ta meydana gelen depremin şiddetinin 4,3 olduğu belirlenmişti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) açıklamasına  göre, saat 05.49’da Kırkağaç’ta 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Depremin derinliğininse 7 kilometre olduğu kaydedildi.

Deprem konusunda oldukça zorlu süreçlerden geçmiş olan ülkemiz deprem kuşağında yer alması sebebiyle sık sık depremlerle karşı karşıya kalıyor. Gçetiğimiz hafta içinde de Hatay’da art arda iki deprem meydana gelmişti. Meydana gelen depremler korku ve endişeye sebep oldu. Hatay’da dün akşam saatlerinde meydana geldiği belirtilen 4 büyüklüğündeki depremin ardından sabah saatlerinde de 4.7 şiddetinde bir deprem daha meydana geldiği belirtildi. Meydana gelen son depremin şiddeti ise  AFAD tarafından 4.7 olarak açıklandı. Depremin yerin 25 km derinliğinde meydana geldiği AFAD tarafından açıklandı. Depremin saat 10:40’ta gerçekleştiği bildirildi.

Yine geçtiğimiz hafta AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre 02:56’da İstanbul’da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Depremin merkez üssü Arnavutköy olarak belirlenirken, depremin derinliği 7.03 kilometre olarak belirtildi. Depremi hissedenler korku ve endişe yaşadı.

İstanbul’da gece saatlerinde duyulan uğultu sesi şaşkınlık yarattı. Gece saatlerinde İstanbul’un çeşitli bölgelerinde ikamet eden kişilerce duyulan ilginç uğultu sesi sonucunda pek çok kişi balkon ve pencerelere koştu. Uğultu sesini duyanlar sesin kaynağını araştırmaya başladı. Sosyal medya üzerinden paylaşımlara da konu olan uğultunun kaynağı oldukça merak edildi.

Uğultunun bir uçak ya da gemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmaya başlandı. Uğultunun kaynağı ile ilgili resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat ses duvarını aşan bir uçağın bu uğultu sesine neden olabileceği ve duyulan uğultunun da bir uçağa ait olduğu sosyal medyada çokça konuşulan konular arasında girdi.

Duyulan uğultuyla ilgili uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre uğultunun sebebinin meydana gelen deprem olduğu belirtildi. AFAD tarafından yapılan açıkmalaya göre 02:56’da İstanbul’da 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Arnavutköy olarak belirlenirken, depremin derinliği 7.03 kilometre olarak belirtildi. Depremi hissedenler korku ve endişe yaşadı.

Deprem kuşağında olan Türkiye’de son zamanlar Manisa ve Elazığ’da olanlar korkuya sebep olurken olası bir İstanbul Depremi korkuları da devam ediyor. Bu artçı depremlerin büyük bir depremin habercisi olup olmadığı ise merak ediliyor. Pek çok binanın hasarlı ve depreme dayanıksız olması ise düşündürüyor. Elazığ Depremi’nde yıkılan binaların çoğunun eski ve depreme dayanıksız olması göze çarpmıştı. Bu nedenle bilinçli davranmak konusunda halka büyük iş düşüyor. Evlerdeki eşyaların sabitlenmesi, depreme dayanıklı binalarda oturmak için özen gösterilmesi,deprem çantası hazırlanması konusunda uzmanlar sık sık uyarıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı