Gündem

Market Alışverişinde Koronavirüse Karşı Alınacak Önlemler!

Koronavirüs hala etkisini sürdürmeye devam ederken alışverişlerimizi nasıl yapacağımız dahi koronavirüs riskine göre belirleniyor. Market alışverişi esnasında paketlerden virüs bulabilme ihtimalini farklı uzmanlar çeşitli şekillerde yorumluyor. Fakat bilinen bir şey var ki bu kadar riskli bir virüs ile karşı karşıyayken her ihtimali düşünmeli ve ona göre hareket etmeliyiz.

Market alışverişi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var elbette. Kalabalık mekanların faaliyete ara vermesi, zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gereken şu süreçte markete gitmek bir yerde zorunluluk. Kalabalık yerlerde olmaktan kaçındığımız şu günlerde markette de olası bir kalabalıktan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Her birey durumun ciddiyetini kavrayıp alışveriş esnasında tedbiri elden bırakmamalıdır.

Market Alışverişinde Koronavirüse Karşı Alınacak Önlemler!

Koronavirüs Riskine Karşı Alınacak Önlemler

  • Yaşlı ve hasta bireyler ihtiyaçlarını eve sipariş etmeli, siparişi getiren görevliden kapıya poşetleri bırakmasını rica etmelidir. Temastan kaçınmalıdır.
  • Markette alışveriş yaparken ya da kasada beklerken diğer kişilerle arada en az iki metre mesafe olmasına dikkat edilmeli.
  • Mümkün mertebe eve servis tercih edilmeli.
  • Markette mümkünse tek kullanımlık eldiven ve maske kullanılmalı. Eve gelindiğinde eldiven çıkarıp atılmalı.
  • Alışveriş esnasında eller asla yüze götürülmemeli.
  • Marketten eve geldikten sonra poşetler kapının yanında bırakılmalı, paketler tek tek silinerek ya da yıkanarak dezenfekte edilmeli. Mümkünse üst baş değiştirilmeli ve eller en az 20 saniye olacak şekilde su ve sabunla ovularak yıkanmalı.
  • Paketler dezenfekte edildikten sonra poşetlerin hepsi atılmalı ve poşetlerin konulduğu alan dezenfekte edilmeli.
  • Dezenfekte edilen paketler balkonda en az 3 saat havalandırılmalı.
  • Sebze ve meyveler sirkeli suda ya da karbonatlı suda bekletilmeli.
  • Hazır gıda sipariş edildiğinde ise soğuk değil sıcak olmasına dikkat edilmeli.
Market Alışverişinde Koronavirüse Karşı Alınacak Önlemler!

Hijyen Konseyine Göre Dikkat Edilmesi Gereken En Kirli Yerler

Teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi,el kurutma makineleri,hastane ve kamu binalarının trabzanları, fast foof ve çiğ köftecilerde uzun süre bekleyen yeşillikler, restaurantlardaki menüler,  spor salonlarında az kullanılan aletler, ortak kullanım alanlarındaki lamba anahtarları, kağıt veya madeni paralar, güzellik salonlarındaki aletler ve havlular, toplu taşıma araçlarındaki tutacaklar, kapının dış kolu,klavye ve Mouse, alışveriş, arabaları,buzdolobı kollarlı, kırmızı ışık butonları, Atm makineleri, yiyecek-içeçecek otomatları,mikrodalga fırınlar,asansör düğmeleri, çocuk parklarındaki oyuncaklar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı