Gündem

Maskelere Eczane Zorunluluğu Getirildi

Corona virüs ortaya çıktığından beri maske kullanan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Maskenin virüsten koruyup korumadığı hala tartışılsa da insanlar tedbiri elden bırakmama kararı almış görünüyor. Ancak artık Corona virüse tedbir amaçlı kullanılan N95, FFP2 ve FFF3 maskeleri artık eczanelerde ve reçete karşılığı satılacak.

Maskeler Artık Reçete İle Alınacak

Corona virüsün adı ülkemizde anılmaya başlandığı günden itibaren maske stoklarında yaşanan sıkıntıları göz önünde bulunduran Sağlık Bakanlığı, N95, FFP2 ve FFF3 isimli maskelerin bundan sonra reçetesiz alınmayacağını açıkladı. Eczanelerden satın alınabilecek bu maskeler, Sağlık Bakanlığı’nın yapacağı ihtiyaç planlaması ile denetim yoluyla eczanelere verilecek.

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Hakkı Gürsöz açıklamayı bu sözlerle dile getirdi:

“Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir. Bakanlığımızca Ülkemizde COVİD-19’un yayılmasını önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.”

Ülkemizdeki Son Durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün gece itibariyle yaptığı açıklama ile vaka sayısı 98’e çıktı. Bakan Fahrettin Koca, “Geç saatlerde bulunmam planlı bir toplantı değil. Bu gece sizi ve bütün halkımızı üzen bir haberi bildireceğim. Corona virüsle ile mücadelemizde ilk kez bir hastamı kaybettim. Kendisi 89 yaşındaydı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız.” ifadeleriyle ülkemizde Corona virüs vakasından ölen ilk hastanın haberini verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı