Gündem

Mayıs Ayı İşsizlik Maaşları Ödenmeye Başladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mayıs ayı işsizlik ödeneği ödeme tarihinin öne çekildiğini belirtmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin başladığını duyurdu.

Bakan Selçuk yaptığı yazılı açıklamada; “Mayıs ayı işsizlik ödeneği ödeme tarihini öne çektik. İşsizlik ödeneğini ödemeye başladık. “IBAN bilgisini kuruma bildirmeyen, hatalı bildiren veya IBAN’ı olmayan hak sahiplerinin de ödemeleri PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaya devam edilecek” ifadelerinde bulundu.

Belirtilene göre hak sahipleri ödemelerini TC kimlik numaralarının son rakamına göre alabilecek. TC kimlik numarasının sonu 0-2-4 ile bitenler bugünden, 6-8 ile bitenler de yarından itibaren PTT şubelerinden İşsizlik Ödeneğini alabilecekler.

İşsizlik Ödeneği’nden Yararlanmak İçin Gerekli Koşullar

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.
Mayıs Ayı İşsizlik Maaşları Ödenmeye Başladı!

Başvurular ise , İŞKUR birimine şahsen gidilerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir.

Koronavirüs ile ilgili mali anlamda destek paketleri devreye alınmaya devam ediyor. Dün öğle saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni bir açıklama yaptı. Açıklamasında Albayrak; mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek Hazine destekli kredi geri ödemelerinin faizsiz 6 ay ertelenmesi ile birlikte çiftçiye yaklaşık 6 milyar liralık borcunu öteleme fırsatı verdiklerini belirtti.

Bakan Albayrak twitter hesabından, “Alnının terini karşılıksız bırakmamak için elimizden geldiğince imkanlarımızı seferber ettik. Bugün geldiğimiz noktada Kovid-19’la ilgili son gelişmelerden etkilenen çiftçimizin ve tarımsal üreticimizin yine yanındayız.”şeklinde paylaşım yaptı. Mayıs ve haziran aylarında vadesi gelecek olan Hazine destekli kredi geri ödemelerini faizsiz olarak 6 ay ertelediklerini duyuran Bakan Albayrak, “Böylelikle çiftçimize yaklaşık 6 milyar liralık kredi borcunu öteleme imkanı sunuyoruz. Çiftçimize hayırlı olsun.”dedi.

Son açıklamalarından birinde ise Bakan Albayrak; ‘2,1 milyon vatandaşa 12,1 milyar kaynak tahsis edilmiş oldu.Çok yakın zamanda 4,4 milyon ailemizin tamamına yardım sağlanacak’şeklinde belirtmişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı