Gündem

MEB’ den Öğrencilere Yeni Hizmet!

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından koronavirüs döneminde çocukların duygularını anlamak ve çocukların duygularını ifade edebilmesini sağlamak amacıyla ‘okul öncesi ve ilkokul’ seviyesi için ‘Elif ve Alp’ karakterlerini içeren kitapçık yayımlandığı duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Elif ile Alp’i yeni serileriyle çocuklarımızla buluşturmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Olağandışı durumlarda çocuklar korku, kaygı gibi duygularını doğrudan kendi üzerlerinden değil de hikayelerdeki karakterler üzerinden ifade etmeleri onlar için, yaşanılanları anlamalarını kolaylaştırıyor. Bu doğrultuda ‘okul öncesi ve ilkokul’ seviyesi için hazırlanan ‘Elif ve Alp’ karakterlerini içeren kitapçık yayımlandı. Kitapçığın seri halinde yayımlanmasına devam etmesi planlanıyor” şeklinde belirtildi.

Bakan Selçuk konu hakkında; “Yayımlanan kılavuzların sahada aktif olarak kullanıldığını görmekten mutluluk duyuyorum. Ayrıca 81 ilde ‘Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı’ çağrı merkezi kurarak Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nde (RAM) görevli özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerimiz telefonla öğrenci ve velilerimize destek oluyorlar. Geçen hafta özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımız için uzun süredir üzerinde çalıştığımız çok güzel bir mobil uygulamayı hizmete aldık. Mobil uygulama arkadaşlarımız tarafından geliştirildi, içeriklerle zenginleştirildi ve ücretsiz olarak erişime açıldı. İçerikler sürekli geliştirilecek. Şimdi de ‘Elif ve Alp’ karakterlerini içeren ve okul öncesi ve ilkokul çocuklarımıza yönelik destek kitapçığımızı yayımlıyoruz. Bu kitapçığın bir serinin başlangıcı olmasını hedefliyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. ‘Elif ile Alp’i yeni serileriyle çocuklarımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Tüm imkanlarımızla çocuklarımızın yanında olma çabasındayız. Bu süreci koordine eden Bakan Yardımcım Mahmut Özer’e, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ve çalışma arkadaşlarına, Dr. Sevil Uygun İlikhan ve Ümare Altun’a çok teşekkür ediyorum.”ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz gün de Bakan Selçuk Twitter üzerinden;”Ailelerimiz uzaktan eğitim sürecinde zorlanmasınlar diye, kullanıcı sorularına anında yanıt vermek ve sistemin en etkili şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yapay zekâ ile EBA Asistan’ı hayata geçirdik. EBA Asistan ile şifre alma/yenileme, ders programı sorgulama, sınavlarının durumunu öğrenme, öğretmenlerle görüşme, ders tekrarı yapma gibi konulardaki sorularınızı sosyal platformlarda, sanki canlı bir kişiye soru soruyormuş gibi yazarak anında yanıt bulabilirsiniz.” açıklamasını yapmıştı.

Son olarak her geçen gün yenileştirilen ve geliştirilen özellikleriyle karşımıza çıkan EBA TV hakkında son açıklama yine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk, öğrencileri, EBA platformuna yeni eklenen “Teneffüs Zamanı” etkinliklerine davet etti.

Selçuk, “Hepimizin teneffüslere, derin nefeslere ihtiyacı var. Üstelik teneffüs sürelerini uzatırken de söylemiştik: Tüm zamanların en etkili dersi hala teneffüs diye. Sanal teneffüslerimiz de çok kıymetli. Çocuklarımızın o anlarını da verimli ve eğlenerek geçirebilmeleri için onları Teneffüs Zamanı’na davet ediyorum.”dedi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı