Gündem

MEB’den Müjdeli Haber: İlk Solunum Cihazı Üretildi!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında  Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde ilk solunum cihazı üretildi.

Koronavirüsün ülkemizde görülmesinden bu yana mesleki ve teknik Anadolu liselerinde maske, dezenfektan, eldiven gibi tıbbi malzemelerin üretimi hızla devam ediyordu. Bununla birlikte sevindirici haber Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden geldi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, maskeden eldivene, tek kullanımlık önlükten tuluma kadar yoğun üretim yapıldığını söyledi ve ekledi; “Ayrıca seçtiğimiz illerde ihtiyaç duyulan biyomedikal cihazların üretimi için de Ar-Ge çalışmalarını koordine ediyoruz. Pilot seçtiğimiz illerimize ciddi Ar-Ge altyapı desteği verdik. Ar-Ge çalışmalarına fedakarca çalışan mesleki eğitim öğretmenlerimiz büyük emek verdiler. “Hatay ve İstanbul’da solunum cihazının üretilmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyordu. İlk sevindirici haber, Hatay’dan geldi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüzün koordinasyonunda çalışmalar başarıyla tamamlandı ve ilk solunum cihazı üretildi. Bu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri mesleki eğitim olarak üretebilmek ve hizmete sunabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz.”

Ayrıca Özer, yoğun çalışmalar sürüldüğünü belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu kapsamda, İstanbul, Hatay ve Bursa’da 3 Ar-Ge merkezimiz yoğun mesai harcıyorlar. Ar-Ge merkezlerimizi, altyapısı güçlü bazı illerimizde de önümüzdeki günlerde açacağız. İnşallah yakında İstanbul’dan da solunum cihazı üretimine yönelik müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız. Bu süreçte Hatay’daki arkadaşlarımızın, yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin fedakarca çalışmaları her türlü takdirin ötesinde. Bu müjdeli haberi verebilmek için gece gündüz çalıştılar.”

Özer ;‘Ülkemizde tüm illerde fedakarca gayret gösteren tüm mesleki eğitim öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz tüm yöneticilerimizin koordinasyon ve destekleri ile mesleki eğitimin kara gün dostu olduğunu göstermeye devam ediyorlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Öte yandan üretilen maske makinesi ile de  aylık maske üretiminin 10 milyona ulaştığı belirtildi. Son yaptığı basın açıklamasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, entübe edilen ve yoğun bakımda yatan hasta sayısının da düşüşe geçtiğini belirtmişti. Vaka ve ölüm artış hızının kontrol altında olduğunu ve 4. hafta itibariyle düşüşe geçtiğini söyleyen Bakan Koca, önümüzdeki bir iki hafta oldukça önemli diye de ekledi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı