Gündem

MEB’den Okul Tatili Açıklaması

Koronavirüs’ün ülkemizde görülmesinin ardından pek çok konuda önlem alınmaya başlandı. Beştepe’de yapılan Koronavirüs Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın alınan bir dizi önlemi açıklamış ve 16 Mart itibariyle ilk,orta öğretim ve lise düzeyindeki okulların tatil edileceğini ve 23 Mart itibariyle de uzaktan eğitim yapılmaya başlanacağını ifade etmişti.

Bunun üzerine uzaktan eğitimin nasıl olacağı konusundaki detaylar Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı.

Koronavirüs’e karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerin teknik ayrıntıları açıklandı.

MEB Açıkladı: Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Uzaktan Eğitimin Teknik Ayrıntıları Neler?

Corona Virüsü nedeniyle okullara uzaktan eğitimin nasıl yapılacağını dair açıklama Milli Eğitim Bakanlığından geldi. Bakan Ziya Selçuk öğrenci, öğretmen ve velilerin sağlığı için Nisan ayında yapılacak tatilin öne alınarak 30 Mart’a kadar tatil edilmesinin kararlaştırıldığını açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz sunduğu uzaktan eğitim ile ülkemizin televizyon ders programları ve internet programları ile model olmaya devam edeceğini belirten Ziya Selçuk, Eğitim Bilişim Ağı’nın tümüyle yenilen ağı ders ortamını eve taşıyacak şeklinde açıklama yaptı.

Uzaktan Eğitim Nasıl Verilecek?

Uzaktan eğitim ile ilk ve orta dereceleri okullarda ders programı yeniden yapılandırılacağı ve Trt aracılığı ile eğitime devam edileceği belirtildi. Hangi içerik, hangi araç ve hangi teknik ile paylaşılacak, tam gün mü, yarım gün mü ya da 24 saat  eğitim verilecek konusunun ayrıntılı bir şekilde açıklanacağı bildirildi.

Verilecek olan eğitimlerin senkron mu asenkron mu olacağı tablo halinde paylaşılacağı belirtildi. Elazığ depreminden sonra uygulanan sisteme devam edileceği belirtildi. Üniversite Giriş Sınavlarına hazırlananlar Akademik Destek Platformu üzerinden ücretsiz destek ile hazırlık yapabilecekler.Öğrencilere ücretsiz 3 GB eğitim desteği sağlanacağı bildirildi. Tüm aşamaların en ince ayrıntılarına kadar planlandığına açıklamada yer verildi.

MEB Açıkladı: Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Teknik imkan ve tercih doğrultusunda internet ağı portalı ve Trt’nin birkaç kanalı üzerinden sınıf seviyelerine göre derslerin sunalacağı belirtildi.Veliler ve öğrenciler tüm bu detayları Bakanlığın internet sitesinden takip edebilecekler.

Tüm eğitim kademesindeki öğrenciler için uzaktan eğitim sistemi önceden hazırlanmıştı diyen Bakan Selçuk, Trt kanallarındaki ders anlatımının ve tüm detayların eba.gov.tr den duyrulacağını açıkladı.

Eğitim Bilişim Ağı Platformu’nda tüm öğrenciler için uygulanacak kişiye özel akıllı sistem ile okullara olan ihtiyaç bu süre içinde azaltılacak.Zorunlu tatil tamamlandığında ise telafi dersleri uygulanacağı belirtildi.

MEB Açıkladı: Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Okullar Dezenfekte Edilecek

Eğitim dışı saat ve günlerde okullarda eş zamanlı dezenfeksiyon çalışmaları uygulanacağı, okullarda bu süre zarfında öğretmenlerin ve diğer personellerin Koronavirüs ile ilgili  eğitim alacağı açıklandı.Velilelere bültenlerle bilgilendirmenin yapılacağını söyleyen Bakan Selçuk, 444 0 632 çağrı merkezinden yedi gün 24 saat destek verileceğini açıkladı.

Velilerin önce kendi sağlıklarına dikkat etmesi gerektiğini belirten Selçuk, ‘ Öğrenciler ilk bir haftalık tatilde istirahat etmeli ve hobileri  ile ilgilenmeli’ dedi.Uzaktan eğitim ile ilgili ailelerin bilgilendirileceği belirtildi.

MEB Açıkladı: Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Yarından itibaren daha ayrıntılı olarak tüm detayların paylaşılacağı ve çocukların eğitimlerinin kesinlikle aksamayacağı ifade edildi.

Bakan Selçuk açıklamasında ‘Tüm Tedbirler alındı. Senaryolar hazır toplumun desteğini bekliyoruz.’ dedi.

Özel okulların da eğitime ara vereceğini söyleyen Bakan Selçuk,  ana okulu  ve kreşlerin de tatil edildiğini açıkladı.

Sınavlar dahil öğrencilerin mağdur olmaması için tüm senaryoların hazır olduğu açıklandı.. Öğrencilerin olumsuz etkilenmemesi için tüm paket ve tedbirlerin hazır olduğu belirtildi. Duruma göre Bilim Kuruluna danışarak tatilin uzayıp uzamayacağı  daha sonra açıklanacak.Öğretmenlerin de bu süreçte evlerinde tatil yapacakları ve mümkün olduğunca şehir dışına çıkmamaları gerektiği belirtildi.

Dersler Trt Üzerinden Yayınlanacak

MEB Açıkladı: Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Trt de eğitim mevcut kanallar üzerinden değil yeni kanallar üzerinden verilecek ve sabahçı ve öğlenci olarak planlanmış çizelge Bakanlığın resmi sitesinden açıklanacak. Çizelge doğrultusunda dersler belirli saatlerde izlenebilecek ve 24 saatlik yahut yarım günlük eğitimler olacak.

İlk okul öğrencilerine Eğitim Bilişim Ağından canlı anlatımlar ve video kütüphanelerinden derslerin videolu anlatımları yarım gün ya da tüm gün izlenebilecek  şekilde senkron ve  a-senkron olacak şekilde  düzenlendi. Ücretli öğretmenlerin de mağdur olmayacağı açıklandı.

Bakan Selçuk ,Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’nın 15 Mart günü yapılacağını ve sınavın iptalinin söz konusu olmadığını belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı