Gündem

Meclis 48 Gün Sonra Toplanıyor!

Bilindiği gibi Meclis, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 16 Nisan’da çalışmalarına ara vermişti. TBMM çalışmalarına 48 gün sonra yeniden başlayacak. “Yeni normal” düzende çalışmalarına yeniden başlayacak olan TBMM Genel Kurulu, 2 Haziran Salı günü toplanacak. Mecliste bu süreçte çalışmaların sosyal mesafe, maske ve hijyen konularına gerekli hassasiyet gösterilerek sürdürüleceği belirtildi.

  • Genel Kurulda Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi ele alınacak.
  • Düzenlemeye göre, çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgelerinde ve çalışma saatleri içinde kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek, şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.
  • Bekçiler, halkın sükun ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleyecek; sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıtları ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlayacak.
  • Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak, genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçileri, jandarma hizmetleri sınıfına dahil edilecek.
  • Çarşı ve mahalle bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak. Emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda haftada bir gün istirahat verilmek kaydıyla bu süre artırılabilecek.

KOMİSYONLAR

  • TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, 2 Haziran Salı günü toplanarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni ele alacak.
  • Teklifle, Türk Rekabet Hukuku mevzuatına, Avrupa Birliği mevzuatında yer alan taahhüt ve uzlaşma müesseselerinin kazandırılması da amaçlanıyor.
  • TBMM Adalet Komisyonu, 3 Haziran Çarşamba günü toplanarak hukuk yargılamasının sadeleştirilmesi, etkinliğinin artırılması ve sorunların giderilmesi amacıyla hazırlanan 2. Yargı Paketi’ni içeren Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlayacak.
  • Dilekçe ile İnsan Haklarını İnceleme Karma Alt Komisyonu, 3 Haziran’da toplanarak Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nu görüşecek.

Öte yandan Bilindiği üzere AK Parti, baroların yönetim yapısı ile seçim sistemini değiştiren yasa üzerinde çalışıyordu. Geçtiğimiz hafta kapalı olmasına rağmen, TBMM’de acil olarak toplantı düzenlenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu meslek örgütlerinin seçimi ve faaliyetlerindeki değişim ile ilgili ilk toplantının  TBMM’de yapılacağı belirtilmişti.

Acil olarak düzenlenen toplantıda AK Parti Grup yönetimi , partinin hukukçu avukatları ile kanun taslağının içinde yer alan baro seçimleri ile ilgili değişikliği tartışıp ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  telekonferans yöntemi ile düzenlenen MYK toplantısında, “Bu kanunu hemen hazırlayın” talimatını verdiği öğrenildi. Meslek kuruluşlarındaki değişimin kademeli olarak yapılacağı belirtilmişti. Değişimin önce barolardan başlayacağı ardından ise mühendisler ve mimarlar ile ilgili düzenleme yapılacağı ifade edilmişti. Düzenlenen acil toplantıda, Tabipler Odası’nın seçim sisteminin ne zaman değişeceği ile ilgili de karar verileceği belirtilmişti.

Çalışmada sona gelindi. Yeni yasa düzenlemesi ile özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde alternatif baroların kurulabilmesinin kriterleri de belirlenmiş oldu. Hazırlıklar, 3 Haziran’da düzenlenecek Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

Yasa düzenlemesine bakacak olursak;

Avukatlar tek bir baroya üye olmak zorunda olmayacak. Bu kapsamda, avukat sayısı, binden 2 bine kadar olan illerde en az 500, 2 bin 1’den 4 bine kadar olan illerde en az 750, 4 bin 1’den 10 bine kadar olan illerde en az bin, 10 binin üzerinde olan illerde en az 2 bin üye kaydedilmesi halinde alternatif barolar kurulabilecek. Böylece avukatlar için tıpkı sendikalarda olduğu gibi bir başka baroya kayıt olma seçeneği yaratılmış olacak.

– Yeni kurulan baroya geçiş yapan avukatın, yeni barosunda 4 yıl üye olarak kalması zorunlu olacak.

3’er Üye Gönderecek

– Defacto olarak uygulanan blok listeyle seçime girme uygulamasına son verilecek. Bu kapsamda baro yönetimi seçimlerinin usulü nispi temsil olarak yasada yer alacak. Böylece çoğunluk dışındaki gruplar da “kuvvetleri oranında” yönetime ve kurullara üye gönderebilecek.

– Her baro, Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başlangıçta üçer üye gönderecek. Avukat sayısı 100’den fazla olan barolar, bundan sonraki her bin üye için birer delege seçecek. Böylece TBB’nin 561 olan delege sayısı 418’e düşecek. Yeni durumda İstanbul Barosu’nun delege sayısı 138’den 50’ye; Ankara Barosu’nun 57’den 21’e çekilmiş olacak.

– Hukuk fakültelerinde görev yapan profesör, doçent ve öğretim görevlileri de avukatlık yapabilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı