Gündem

Meclis Doktorunda Koronavirüs Tespit Edildi!

Koronavirüs ile mücadelenin son sürat devam ettiği şu günlerde yeni bir koronavirüs tespiti daha yapıldı.Meclis doktorunun Koronavirüs testi pozitif çıktı. TBMM Başkanlığı: Meclis Hastanesi Doktorunda Covid-19 çıktı’ şeklinde açıklama yaptı. Doktor şehir hastanesinde gözlem altındaydı koronavirüs testinin pozitif çıkmasıyla doktor karantinaya alındı.

29 Mart’ta Meclis doktoru koronavirüs testi yaptırmış ve testi negatif çıkmıştı. Ancak semptomlar artınca doktora yapılan ikinci test pozitif çıktı.

Ayrıca Kırklareli Valisi’nde de koronavirüs tespit edildi. Valinin yerine geçici olarak vali yardımcısı getirildi.

Coronavirüs El Yıkamaya Karşı Koyamıyor

Coronavirüs el yıkamaya karşı koyamıyor, bu sebeple virüsü engellemenin en etkili yolu elleri sık sık yıkamak. Ellerin sık sık yıkanması pek çok zararlı bakteri ve mikrobu öldürdüğü gibi virüslere karşı korunmada da en etkili yöntem.

Coronavirüs hakkında sıklıkla açıklama yapan uzmanlar el yıkamanın önemine dikkat çekiyor.

Coronavirüs’e Karşı Mücadele Etmek İçin Eller Nasıl Yıkanmalı?

Coronavirüs ile mücadele etmek için elleri sabun ile yıkamak pek çok dezenfektandan bile daha etkili. Coronavirüs’e karşı alınacak pek çok önlem var. Fakat ilki muhakkak ellerin temizliği. Basit bir işlemle sabun ve su ile ellerin yıkanması en temel kural.

Emory Üniversitesi Salgın Hastalık ve Küresel Sağlık alanında çalışmaları olan profesör  Matthew Freeman, el yıkamanın önemini “Sabunla 20 saniye el yıkamak; kendinizi, ailenizi ve etrafınızdaki insanları korumanın en önemli yollarından biridir” şeklinde ifade ediyor.

Elleri suyla yıkamak da etkili olabilir fakat sabunla yıkamak kadar etkili değildir. Bu sebeple sadece suyla elleri yıkamak Coronavirüs’e karşı mücadele etmek için yeterli değildir.

Eller gün içerisinde en çok kullanılan uzuvlar olduğu için ellerle her yere dokunulması ve sonra yine ellerle yüze, saça, etraftaki pek nesneye dokunulması ya da yakınlarla temas kurulması mikrop ve virüslerin yayılmasını çok hızlandırıyor.

Ellerin yıkanmasının önemi yüzlerce yıldır biliniyor. Pek çok din tarafından ellerin yıkanması ibadet sayılıyor ve inananlar el yıkamaya teşvik ediliyor. Dışarıdan eve gelindiğinde ve telefona,bilgisayara dokunulduktan sonra eller yüze değdirilmeden önce, toplu taşıma araçları kullanıldığında hatta kapı kollarına ve birçok nesneye dokunulduktan sonra sık sık ellerin yıkanması gerekiyor. Uzmanlar çoğu kişinin ellerini 20 saniyenin altında yıkadığı ve bunun yeterli olmadığını vurguluyor. Kanadalı bir uzman, “Sanki acı biber doğramışsınız da, lenslerinizi değiştirmeniz gerekiyormuş gibi ellerinizi yıkayın”diyerek ellerin en az 20 saniye ve iyice ovalanarak yıkanmasının önemini anlatıyor.

Özellikle bir şeyler yemeden önce ellerin iyice yıkanması gerekiyor. Küçük çocuklara da bunun öğretilmesi virüslerden ve mikroplardan korunmak için en etkin yöntem. Küçük çocuklara yemekten önce ya da eve gelince ellerin yıkanması gerektiğini hatırlatmak için ev kapısının girişine, yemek masasının bir kenarına renkli kağıtlara yazılmış hatırlatmalar yapıştırılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı