Gündem

Memura ve Emekliye 422 TL! 2020 Çocuk ve Aile Yardımı Ne Kadar?

Temmuz ayında 6 aylık enflasyon açıklanacak. Açıklanacak oran doğrultusunda ise milyonlarca memurun zamdan yararlanacağı biliniyor. talepler hayata geçirilirse 2 çocuğu olan vatandaşlara 422 lira ek gelir ödenecek.

Belirtilenlere göre emeklilere; banka promosyonları, bayram ikramiyeleri ve ek ödemeler ile birlikte bir de “aile yardımı” ödemesi de yapılması gündeme getirildi. 3 yılda bir promosyon, yılda 2 kez bayram ikramiyesi ve her ay maaşının yüzde 4’ü, 5’i oranında ek ödeme alan emekli vatandaşlar, aylıklarına eş-çocuk desteğinin de eklenmesini istiyorlar. Halen memurlara çalışmayan eş için 332, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04, 6 yaş üstü çocuk için ise 36,52 lira ödeniyor. Temmuz’da bu tutarlar en az yüzde 4 artacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olanın kazancı 405,09 liradan 422,90 liraya çıkarken, talepler hayata geçerse bu ödemeden emeklilerin de eş-çocuk durumlarına göre yararlanacağı bildirildi.

Bilindiği üzere 2020 yılı emlak vergisinin ilk taksitinin ödenmesi için verilen süre mayıs ayının sonuna kadar. Ancak emekliler için bazı şartlar dahilinde bu vergiden muaf olma söz konusu. Emekliler 200 metrekareyi aşmayan tek meskenleri için emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Emlak vergisi alınmayan kişiler ise;

– Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup 18 yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler,
– Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayanlar,
– Gaziler,
– Engelliler,
– Şehitlerin dul ve yetimleri.

Birden fazla meskeni olan emekliler için ise muafiyet uygulanmıyor. Vergi muafiyeti için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Ayrıca 1 Ocak – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında emekli olanların, tek meskenleri için bu yıl emlak vergisi ödeyecekleri belirtildi. Gelecek yıl belediyeye bildirimde bulunup vergi muafiyetinden  2021 vergi döneminden itibaren yararlanmaya başlayacaklar.

Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk emekli maaşı ödemeleri ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında; “Emeklilerimizin aylıklarını öne çekerek 15-22 Mayıs tarihleri arasında hesaplarına yatırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yaklaşık 12.3 milyon emekli Temmuz ayında maaşlara yapılacak zammı bekliyor. Emeklilerin en çok merak ettiği ise Temmuz Zammı’nın ne kadar olacağı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerin alacağız zam yılın ilk yarısında gerçekleşecek enflasyon oranına göre belirlenecek. Ayrıca memur ve memur emeklilerinin de yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa ek fark alacağı belirtildi.

Merkez Bankası’nın Nisan ayı beklenti anketinin sonuçlarına göre enflasyon tahmini Nisan ayı için yüzde 0.93, Mayıs ayı için yüzde 0.70, Haziran ayı için yüzde 0.43 olarak belirlendi. Tahminlere göre; ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4.4 olacak. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 4.4 zam alırken, memurların ve memur emeklilerinin zam artışı ise yüzde 0.4 enflasyon farkıyla yüzde 4.4’e yükselecek. Memurlar ve emekliler kesin zam oranını 3 Temmuz’da öğrenebilecek. Zamlar Temmuz ayı içerisinde hesaba yatırılacak.

Milyonlarca emekli zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağını ve zam ile birlikte emekli maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyordu. Beklenen haber geldi, zamlı emekli maaşları bugün itibariyle hesaplara yatmaya başlıyor. Bu kapsamda maaşı 1000 liradan 1500 liraya çıkan emeklilerin de yer aldığı belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı