Gündem

Merkez Bankası Coronavirüs Endişesiyle Para Yakıyor

Corona Virüsü salgını Aralık ayında ortaya çıkmasının ardından hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. İnsandan insana bulaşma oranının oldukça yüksek olması Corona Virüsü’nün en ürkütücü yanlarından biri. Buna ek olarak virüsün cansız nesneler üzerinde ne kadar hayatta kalabileceğine dair büyük bir soru işareti mevcut. 

Corona Virüsü hakkında yapılan araştırmalar tüm hızıyla sürüyor. Bulaşıcılık oranının %4 olduğu düşünülen virüsün yalnızca insandan insana hava yoluyla değil, aynı şekilde kullanılan kimi yüzeyler üzerinde de canlı kalabildiği ve böylece insanları enfekte edebildiği öne sürüldü. Bilim insanları virüsün cansız nesneler üzerinde ne kadar hayatta kalabileceğine dair araştırmalar yaparak ürkütücü açıklamalarda bulundu.

Corona Virüsü Cansız Nesneler Üzerinde Yaşayabiliyor

Yapılan araştırmalara göre MERS ve SARS gibi virüsler dezenfekte edilmeyen yüzeyler üzerinde beş dakikadan 9 güne dek hayatta kalabiliyor. Durum böyle olunca Corona Virüsü’nün de aynı şekilde uzun süreler canlı bir varlığa bağlı olmadan hayatta kalabileceği öne sürüldü. Henüz üzerinde yeterince araştırma yapılamayan koronavirüs bütün bu sebeplerden ötürü korkutmaya devam ediyor. Şimdiye dek yapılmış olan 22 farklı araştırmadan yola çıkılarak varılan sonuçlar, Corona Virüsü’nün de aynı performansı gösterebileceği yönünde. 

Merkez Bankası Coronavirüs Endişesiyle Para Yakıyor

Çin Merkez Bankası Paraları Yakıyor

Çin merkez bankası virüsün yüksek bulaşıcılık oranıyla mücadele etmek adına çareyi para yakmakta buldu. Her gün defalarca kez el değiştiren paraların da virüsü taşıyabileceğini gösteren araştırmalar doğrultusunda, kağıt paraların derinlemesine temizlenememesi yakılmalarına sebep oldu. Aynı şekilde demir paralar da büyük bir dikkatle dezenfekte ediliyor fakat virüsün bu işlemlerden sağ çıkıp çıkamayacağına dair henüz paylaşılan kesin bir veri bulunmuyor. 

Corona Virüsü Kargo Yoluyla Bulaşır Mı?

Corona virüsünün Çin’den gelen kargolar sebebiyle bulaşıp bulaşmaya en çok merak edilen soruların başında geliyor. Araştırmalara göre virüs metal, kağıt, cam veya plastik, pek çok cansız nesneye tutunabiliyor ve tıpkı SARS ve MERS virüsleri gibi hayatta kalabiliyor. Bu sebeple kargo paketlemesi esnasında enfekte olan birinden çıkan salgılar sonucunda virüsün paketleme ile de taşınabilme ihtimali olası görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı