Gündem

Meteoroloji 6 İl İçin Don Uyarısında Bulundu!

Bahar aylarının geldiği ve havaların ısındığı bu günlerde Meteoroloji yaptığı uyarılarla büyük şaşkınlığa neden oldu. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bazı alanlarda sıcaklığın düşebileceği daha önce yapılan uyarılarda açıklanmıştı. Bunun ardından bölgede bulunan 6 il için özellikle çiftçileri yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı. 6 farklı ilde zirai don yaşanabileceği ifade edildi.

Hangi İller İçin Uyarı Verildi?

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Zirai don uyarısının verildiği iller ise bu süreç içerisinde Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan olarak ifade edildi. Bu bölgede yapılan zirai çalışmalarının yaşanabilecek don sonrasında olumsuz etkilenebileceği ifade edildi.

Meteoroloji tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

’10 Mayıs Pazar gecesi başlamak üzere 11 Mayıs Pazartesi sabahına kadar geçerli olabilecek zirai dona karşı vatandaşları uyarmak isteriz. Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan bölgelerinde geçerli olacak olan bu zirai don tarımsal faaliyetleri derinden etkileyebilir. Gece ve sabah saatlerinde hafif olmak üzere yaşanacak bu don olayının yüksek rakımlı olan bölgelerde ise orta ve şiddetli şekilde beklenmektedir’

Yaşanabilecek don olayına karşı tarımla uğraşan kişilerin gerekli önlemleri almaları gerektiği ifade edildi. Meteoroloji tarafından yapılan don uyarısı bahar ayına girdiğimiz ve havaların ısındığı bu günlerde büyük şaşkınlığa neden olmuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı