Gündem

Meteoroloji İstanbul İçin ‘Turuncu Alarm’ Yayınladı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için uyarıda bulundu. Yarın sabah 06.00’dan Salı günü 21.00 saatleri arasında kuvvetli fırtına beklendiği açıklandı. Pazar sabahı 06.00- Salı Günü 21.00 saatleri için ‘Turuncu Uyarı’ yayınlandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul’da beklenen kuvvetli fırtınayla birlikte yaşanabilecek zor durumlara karşı vatandaşları uyardı.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü, “Bu gece saatlerinden itibaren Trakya, İstanbul ve Yalova’da başlayacak olan kuvvetli rüzgarın (30-60 km/sa); yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak kuzey ve kuzeydoğu yönlerinden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (60-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek, ulaşımda aksamalar ile ağaç ve direk devrilmesi ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” şeklinde açıklama yaptı.

Meteoroloji İstanbul İçin 'Turuncu Alarm' Yayınladı!

AKOM Uyardı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi de (AKOM) kuvvetli fırtınanın ve sağanak yağışın 3 gün sürebileceğini açıkladı ve vatandaşları uyardı.

AKOM açıklamasına göre,  Pazar öğle saatlerinde  Çatalca, Silivri, Arnavutköy ve Büyükçekmece gibi batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli yağışların olacağı açıklandı.

Yetkililer ağaç,tabela devrilmesi,çatı uçması gibi olumsuzluklar için uyarılarda bulundu.

İBB, olumsuz hava koşullarından dolayı oluşabilecek olumsuzluklara karşı, nöbetçi personel bulundurma tedbiri aldı.

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’da da sağanak yağış hayatı olumsuz anlamda etkiliyor.Soğuk hava sağanak yağışın etkisiyle bazı sokak ve caddelerde su birikintileri oluştu. Dışarıda olan bazı insanlar apartman girişlerine sığındı ve trafikte aksamalar yaşandı. Bu yıl yağışların az olması kuraklığa mı neden olacak soruları akılları karıştırmıştı. Devam eden bu sağanak yağışların ardından durumun değişip değişmeyeceği merak ediliyor.

Hacettepe Üniversitesi ise Kuraklık Konusunda Uyarmıştı

Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Bölümü ‘Bugünler Covid-19 ile mücadele ediyoruz. Kişisel hijyen çok önemli. Fakar su israfı ise çok yüksek. Bugün İstanbul,Ankara, İzmir’deki barajların doluluk oranı ise sırası ile %65, %70 ve %75 dolaylarında. Önceki yıllara oranlar kurak bir kış geçirdik ve yaz aylarında da yağışların az olmasını dikkate aldığımızda, bugün gereksiz yere tükettiğimiz sulara, yaz aylarında ihtiyacımız olacak. bu virüsün ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Yaz aylarında su yoksa sabunun bir anlamı olmayacak. Dolayısı ile virüs ile mücadele de su tasarrufu önemli. Lütfen su tasarrufu ile ilgili bu paylaşımı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşınız’ şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Su tüketimine dikkat edilerek hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, evde izole olunduğu süre içinde sahte dezenfektanlardan da kaçınılması gerektiğini vurguluyor. Eller sık sık yıkanırken su israfına dikkat etmek virüs ile mücadelenin bir parçası olmuş durumda. Yaz aylarına doğru etkisini yitireceği düşünülen virüsün ne zaman tamamen sona ereceği bilinmiyor. Bu sebeple virüse karşı mücadele de su olmadan yapılacak bir temizlik ve hijyen işleminden bahsetmek mümkün değil. Özellikle bulaşıkların elde değil makinede yıkanması,banyo yapılırken suyun iktisatlı kullanılması gerekir. Ellerimizi güzelce tüm parmak aralarını kapsayacak şekilde ve ovarak sabunlarken suyu kapatabilir sonrasında açabiliriz. Bu süreçte en az 20 saniye elleri yıkamak önemli fakat su ile yıkamadan önce sabunlama aşaması da oldukça önemli. Bu sebeple sabunlama aşamasında suyun kapalı olması su tasarrufu açısında önem teşkil ediyor. Gün içerisindeki kişisel temizlik ile birlikte ev temizliği esnasında da suyu tasarruflu kullanmak gerekiyor. Özellikle çocukların bu süreçte hijyen kurallarını öğrenmesini sağlamak ile birlikte onlara su tasarrufu da öğretilmelidir. Elleri yıkarken olduğu gibi dişleri fırçalarken de macun ile fırçalama esnasında suyun kapalı olmasına dikkat etmeliyiz. Su olmadan hayat olmayacağı gibi virüsle mücadele de mümkün olmayacaktır. Bu sebeple uzmanlara kulak verip su israfı yapmamak bu süreçte her dönemde olduğundan daha da hayati önem taşımaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı