Gündem

Meteorolojiden Kritik Uyarı! Afrika Sıcakları Geliyor!

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre geçtiğimiz hafta yurt genelinde etkili olan serin ve yağışlı hava hafta sonu yurdu terk etti. Bu hafta boyunca ise ülkede Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkili olacağı belirtildi. Bugün ve yarın yurtta yağış olmayacağı ve ülke genelinin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

  • Ankara’da bir hafta boyunca yağış beklenmezken havanın  parçalı ve az bulutlu olacağı, hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artacağı ve en yüksek hava sıcaklığının 30 derece ve üzerine çıkarak mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.
  • İstanbul’da ise  hafta boyunca havanın genellikle parçalı ve az bulutlu olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının çarşamba günü bir günlük serinleme dışında, hafta boyunca artacağı ve 30 derece ve üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.
  • İzmir’de ise hava az bulutlu ve açık, hava sıcaklığının hafta içi 30-32 derece, cuma gününden itibaren ve hafta sonu 35 derece üzerinde olması tahmin ediliyor.

Afrika’dan ülkemize gelmekte olan sadece sıcak hava değil. Bilindiği üzere birkaç aydır konuşulan önemli meselelerden biri de ‘Çekirge İstilası’ konusu. Dünyanın farklı bölgelerinde görülen çekirge istilasının Türkiye’de görülüp görülmeyeceği merak ediliyordu. İzmir Akarca Ovası’nda binlerce çekirgenin istilası tarımda ciddi oranda zarar paniğe sebep oldu. Biber, domates, kavun gibi mahsulleri yiyerek talan eden çekirgeler, bölge çiftçisini de endişelendirmeye başladı.

Afrika’dan Irak ve İran’a sıçrayan çekirge sürüsünün Türkiye’ye doğru yöneldiği iddia edilmişti. Çekirge sürüsünün Hindistan ve Çin’e doğru yönelmesi beklenirken yönünü değiştirdiği belirtildi. Yönünü değiştiren çekirge sürüsünün Türkiye’ye yöneldiği iddia edildi.

Çekirge Sürüsü Tarım Arazilerini İşgal Ediyor

Irak’ın güney kısmını işgal eden çekirge sürüsü tarım alanlarına büyük zarar veriyor. Bu durumun ise küresel ısınmayı işaret ettiği söyleniyor. Çekirge sürüsünün Suudi Arabistan, Yemen, Bahreyn, Ürdün, Umman, Kuveyt ve İran’a ulaştığı belirtildi. Çekirge sürüsünün ilerlemesini etkileyen faktörün Afrika’da başlayan rüzgarlar olduğu tahmin ediliyor.

Asya, Afrika, Orta Doğu çöl çekirgelerinin istilaları açısından oldukça tehlikeli bir bölge. 2019 yılında, Riyad, Jazan, Mekke ve El-Kasım bölgelerine ve  Suudi Arabistan’daki kentlere zararlı böceklerin sırçamsıyla oluşan çekirge istilası yaşanan son  istila olarak tarihe geçmişti.

Çekirge Sürüsü Hakkında BM Uyarmıştı

Çekirge sürüsünün etkisini artırabileceği konusunda uyarı yapan BM, çöl çekirgesi istilasının tarım alanları için büyük tehdit olabileceğini belirtmişti. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), durum raporunda Etiyopya,Kenya ve Somali’de durumun kritik olduğunu açıklamıştı.

‘Alarm verici’ seviyede gıda güvenliği açısından görülmemiş bir tehdit ve risk olduğu açıklanmıştı. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) raporunda Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Somali, Pakistan, İran, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kenya için uyarılarda bulunulmuştu.

Yaklaşık 400 milyon çekirgenin oluşturduğu çekirge sürüsü bir gün 35 bin kişiye yeterli olacak gıdayı istila edebiliyor. Her gün 150 km yol kateden çekirge sürüsünün Hindistan ve Çin’e doğru yönelmesi beklenirken yönünü değiştirdiği belirtilirken bu durum akıllara Türkiye sınırına dayanıp dayanmadığı sorusunu getiriyor. Henüz Türkiye’ye ulaşmayan çekirge sürüsünün sınıra dayandığı yönündeki iddialar ne kadar doğru bilinmiyor.

Son olarak İzmir Akarca Ovası’nda görülen çekirge istilası ile ilgili Barış Gül isimli çiftçi,  havaların ısınmasıyla birlikte ortaya çıkan çekirgelerin, yüksek tepelere yuvalanıp milyonlarcasının ovaya inerek istila ettiğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı