Gündem

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin COVİD-19 Konuşması !

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yapmış olduğu konuşmanın özeti şu şekildedir :

Zaman çizelgesinin ayraç görevini gören, birinin sonlanıp diğerinin başladığını göstermiş olan tarihler insanlığın dönüm noktalarına işaret etmektedir. Dünya bu çerçevede bambaşka ve nevzuhur bir dönem de bulunmaktadır. Salgın bütün düzeni bozmakla yetinmemiş, hayattaki sıralamaları değiştirmiş, sosyal dengeleri kökten sarsmıştır. Yeni bir dünya oluşurken, siyaset ve sosyal ilişkiler ağındaki değişiklikler şekillenmeye başlamıştır.

Küresel salgın bütün ülkeleri işgal etmiştir. Oldukça büyük bir tehlike içindeyiz. Artık hiçbir yer güvenli değildir. Dünya görünmez bir düşman ile her yerde boğuşmaktadır. Corona virüsüne hazırlıksız yakalanan ve salgının gücünü küçümseyen ülkelerin travmaları da büyük olmuştur.

ABD ve Avrupa ülkelerinin bu durumu salgını hafife almalarının sonucudur. Corona virüs etkilerini en aza indirmek için ihtiyaç duyulan küresel dayanışma, yeni tartışmalarla sekteye uğramaktadır. Bu zor dönemde siyasi düşünce ile hareket etmek, fuzuli sebeplerden dolayı polemik üretmek, insan haysiyetine, insanlığa verilen değere kategorik saygısızlıktır.

ABD ile DSÖ arasında oluşan anlaşmazlıklar, artan görüş ayrılıkları, kutuplaşmayı tahrik ve teşvik eden sözlü atışmalar hem sakıncalı hem de sorumsuzluktur. Ayrıca Çin’in laboratuvar çalışmalarıyla corona virüsü dünyaya yaydığı söylentileri ve isnatları çok sık konuşulmaya başlanmıştır. Yarasadan bulaşan corona virüsünün yapısıyla oynandığı iddiaları ortaya atılmıştır. Bu sebeple ABD ile Çin arasında ticaret savaşları sonucu oluşan gerilim tekrar canlanmaya, karşılıklı restleşmeye sebep olmuştur.

ABD’nin bedel ödetmekten söz etmesi, karşılıklı düellolarla yükselen tansiyon önümüzde karışık ve kaotik bir dönemin varlığına delalettir. Üçüncü Dünya Savaşı’ndan bahsedilmesi, bu çerçevede simülasyon çalışmalarının kamuoyuna yansıtılması tehdit oluşturmaktadır.

Elbette yeni tip corona virüsün laboratuvar çalışmaları ile ortaya çıktığına dair bugüne kadar ulaşılmış ve herkesi ikna edecek bir kanıt yoktur. Şayet virüs Çin’in siyasi gayelerine hizmet etmek için üretilmiş ise bu durum çok vahim ve trajik sonuçlar oluşturacaktır.

En iyi ihtimalle ABD’nin corona virüs salgınında ortaya koyduğu başarısız ve basiretsiz mücadelesi sürecini karartmak ve üzerini kapatmak için Çin’i hedef göstererek dikkatleri başka yöne çekmek istemiş olabilir. Çin için söylenenler doğru çıkarsa, dünyanın topyekûn yeni bir gruplaşmanın, kanlı bir savaşın içine düşmesi kaçınılmaz olabilir. Büyük krizlerin çözümü, bir o kadar önemli yardımlaşma ve dayanışma kampanyalarının tesis ve tezahürüne bağlı olduğu tartışılamaz.

Şimdiye kadar insanlık bu fazilet ve ferasetle oluşmuş küresel duruşu arzu edilen kısımlarda ifa, icra ve ibra edememiştir. Salgın krizi turnusol kâğıdı işlevi görerek gelişmiş çoğu ülkenin zaaf ve zayıflıklarını tek tek açığa ve ortaya koymuştur. Aynı zamanda maskeleri inen, gerçek ve karanlık yüzleri ortaya çıkarmıştır. İnsan onurunun yok sayıldığı, zulmün hâkimiyet kurduğu bir zamanda, virüs herkesi şaşırtmış, ters köşeye yatırmış, yetersizlik ve eksikliklerle baş başa bırakmıştır.

Dünya da corona virüs vakası 2 milyon 300 bine yaklaşmıştır. Virüse sebebi ile ölen insan sayısı da 153 bin olmuştur. Karşımızda dehşet, insan bekasını tehdit eden büyük bir virüs vardır. Bu virüsü ilk baştan itibaren dikkate ve ciddiye alan, bununla birlikte önlemleri gecikmeye mahal vermeden uygulayan ülkelerin virüsün yayılma hızını kontrol edebilme imkanı olmuştur. Türkiye corona virüs ile her alanda mücadele vermektedir.

Corona virüs hastalığı sebebi ile hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, tedavisi süren vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

Kahraman bir şekilde mücadele veren sağlık çalışanlarımıza ve güvenlik görevlilerimize minnet duygularımla birlikte takdir ve teşekkürlerimi iletiyorum. Allah’ın izniyle virüsten kurtuluş savaşını da hep birlikte kazanacağız, muhterem vatandaşlarımıza ve aziz milletime en içten selam ve hürmetlerimi sunuyorum.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı