Gündem

Milli Eğitim Bakanı’nın Okulların Açılmasıyla İlgili Son Açıklamaları!

Bugünlerde üzerinde en çok konuşulan konulardan biri okulların ne zaman açılacağı ve telafi eğitiminin ne zaman, hangi şartlarda yapılacağı. Son olarak konu hakkında açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk hafta içi; “Okullar ne zaman açılacak sorusunun şu an tek bir cevabı var: Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulama şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek ” ifadelerinde bulunmuştu.

Bakan Selçuk telafi eğitimi ile ilgili “Bu konuda ne olursa biz ne zaman ne yaparız konusunda hazırlıklarımız var. (Telafi eğitimleri) Temmuz ve ağustosu çok düşünmüyoruz, çok planlamıyoruz. Bizim öncesinde ve sonrasındaki dönemlere ilişkin çalışmalarımız, daha baskın ama böyle bir kriz durumunda dünyanın yaptığı işler gibi biz de senaryo ve takvim neyi gösterirse ona göre düzenlememizi yapacağız. Yaz ayları için bir planlamamız açıkçası yok. (Eylül ve ekim) daha ağır basıyor ve onun öncesindeki dönem için çalışmalarımız var. Yani mayıs ve haziran ayları için planlamalarımız var ama temmuz ve ağustos ayı için çok fazla bir planlama üzerinde çalışmıyoruz. Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız. Mayıs ve haziran üzerinde, eylül ve ekim üzerinde yoğun bir planlamamız, çalışmamız var. Bu çerçevede, Bilim Kurulu tavsiye ederse ve Türkiye’nin genel durumu müsait olursa elbette biz mayıs, haziran ayında okulu açarız. Milli Eğitim Bakanı olarak kamuoyundan ricam, okulların açılmasına bir takvim olarak bakılmamasıdır. Okulların açılması demek 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmenin evlerinden dışarı çıkması ve her birinin yeniden ailesiyle buluşması demek.

Bu bir toplum sağlığı meselesidir ve bilimsel verilerle hareket etmek önkoşuldur. Her tarih için hazırlığımız tamam. Okullar ne zaman açılacak sorusunun şuan tek cevabı var: ‘Çocuklarımız, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için en güvenli zamanda, en güvenli şekilde açılacak. Bu tarihi ve uygulamaya şeklini de bize bilimsel veriler söyleyecek.’ ifadelerinde bulundu.” açıklamasında bulundu.

Dün ise Hürriyet Gazetesi’nden Nuran Çakmakçı’nın Ankara kulislerinden edindiği bilgilere göre; Haziran’ın ilk haftası okullar, LGS ve YKS’ye girecek olan 8. ve 12’nci sınıflar ile bağımsız anaokulu ve kreşler açılışa hazırlanıyor. Haziran’ın ikinci yarısında ise tüm kademelerde ‘telafi eğitimi’ için okulların açılacağı belirtiliyor.

Öğrencilerin devam zorunluluğunun olmayacağı belirtilirken, Bakanlık; temmuz ve ağustos aylarında eğitim yapılmayacağını duyurmuştu. Bu sebeple telafi eğitimlerinin bir kısmının haziranın ikinci yarısı, diğer kısmının da eylülde okulların açıldığı zaman yapılması planlanıyor. Telafi eğitimine de katılımın zorunlu olmayacağı belirtiliyor.

Özel Öğretim Kurumları’nı temsil eden 5 dernek temsilcisi bir açıklama yaparak, “Ülkemizin adına hayati öneme sahip eğitim kurumlarımızın ayakta kalması ve öğretmenlerimizin desteklenmesi için velilerimizin bu dönemde ödemelerinde hassas davranmasını bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı