Gündem

Milli Eğitim Bakanlığından Son Dakika Açıklaması

Tüm dünyada Zoom adlı uygulama hakkında gündeme düşen bomba gibi iddialar hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’ndan son dakika açıklaması yapıldı. Açıklama içeriğinde EBA dışında farklı canlı yayın uygulamalarını kullanan öğretmen ve öğrencilere uyarı yapıldı.

Özellikle corona virüs sürecinde kullanımı artan Zoom isimli canlı konferans uygulaması hakkında, kişisel bilgileri sızdırması hakkında pek çok iddia ortaya atıldı. Bu iddialar sonucu ABD’de kullanımı yasaklanan Zoom hakkında ülkemizde de bomba bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre Zoom ile öğrencilerine eğitim veren öğretmenlerin hesabından 58,5 dolar ücret kesildi. Bu olaylar ışığında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk il milli eğitim müdürleriyle birlikte tele konferans yoluyla bir toplantı düzenledi.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada Zoom benzeri canlı konferans uygulaması kullananlara bu uygulamaları kullanırken sosyal medya hesaplarıyla giriş yapmamaları ve mecbur kalmadıkça kameralarını açmamaları söylendi. Ziya Selçuk yaptığı açıklamanın devamında ise şu sözleri kullandı:

“Değerli arkadaşlar, uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerimizin kendi imkânlarıyla eriştiği söz konusu bazı yazılımlar üzerinden; ‘Öğretmenlerin maaşlarından para çekilmesi üzerine bakanımızın bu konuda il müdürlerini acil toplantıya çağırdığı’ yönündeki iddialar gerçek dışıdır. Uzaktan eğitim sürecinde olası işlem hataları ve siber güvenlik konularında il müdürlerimiz ve okul yönetimlerimiz üzerinden tüm öğretmenlerimizi bilgilendirmekteyiz.”

Bu süre zarfında öğrenci ve öğretmenlerin kişisel verilerinin güvenli bir şekilde korunabilmesi için eğitim ve öğretim amaçlı her aktivitenin EBA ismi altında yapılmasını şart koşulduğu açıklamanın detaylarında ise şu ifadeler kullanıldı:“Canlı sınıf uygulamalarında herhangi bir sorun yaşanmaması için öğretmenlerimizin öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacaktır.”

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı