Gündem

Milli Savaş Uçağı İçin Çalışmalar Başladı! Yazılım Desteği İçin Adım Atılıyor

Türkiye2nin milli savaş uçağı üretimi için aldığı kararlar yetkililer tarafından açıklanmıştı. Bunun üzerine HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay konu hakkında son güncellemeler hakkında bilgi verdi. Milli savaş uçağı projesinin hayata geçmesi ile birlikte Türkiye’nin adeta lig atlayacağını belirtti.

Projenin tamamlanmasının ardından ortaya 5. Nesil bir savaş uçağı meydana gelecek. Bu süreç sadece birkaç dünya ülkesi tarafından gerçekleştirilebiliyor. Atalay açıklamalarında ‘Bizde o sayılı ülkeler arasında girmek istiyoruz. Bu süreçte uzun bir proje olduğunu ve yıllarca çalışmamız gerekebileceğini söyleyebiliriz. 5. Nesil bir proje olması nedeniyle adeta uçan bilgisayar olduğu ifade edilebilir. Bu konuda HAVELSAN ile çalışmamız çok normal. Bir beyin üretiyoruz’ ifadelerini kullandı.

Ekipler Oluşmaya Başladı

Çalışma kapsamında teknolojik, yazılım ve operasyonel konularının artık konuşulmaya başlandığının altı bir kez daha çizildi. Bu süreç içerisinde F35, Hava Kuvvetleri ve HAVELSAN tarafından yapılan iş birliği sonucunda çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Projeye hızlı bir giriş yapabilmek için ekipler oluşturulmaya başlandı. Yazılım kısmının son derece önemli olduğunun altı bir kez daha çizilirken 20 milyon satırlık bir yazılım işi olduğu belirtildi. Başarılı bir sonuç elde etmek için bu yazılım aşamasında 400 500 adet mühendis ekiplere bölünerek çalışacak. Bu rakamlar işin gidişatına göre artabilir. Bir süre sonra ise TUSAŞ içerisinde oluşturulacak MMU ekiplerinin çalışma faaliyetlerini sürdürdüğü binada yerini alabilecekler. Ekipler daha sonraki süreçte hep beraber çalışarak bir planlama yapacaklar.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı