Gündem

MIT, Bluetooth İle İnsanları İzleyecek!

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alırken virüsün tespit edilmesi ve yayılmasının önlenmesi, virüs tespit edilmiş kişilerin karantinalarının kontrol edilmesi için çeşitli uygulamalar yapılıyor. Güney Kore hükümeti, bu süreci takip etmek için teknolojiye yöneldi.

Hükümetin konum ve kredi kartı satın alma verileri ile insanların pozitif vakalar ile temas edip etmediğini kontrol edebiliyor. Massachusetts Genel Sağlık Merkezi‘nden Louise Ivers, “Bu yaklaşım ile Güney Kore, salgını kontrol etme mücadelesinden başarıyla çıktı.”şeklinde konuştu. Koronavirüs ile mücadele amacıyla bir izleme aracı geliştirilecek, MIT ekibi kişilerin özel bilgilerini korumak kaidesiyle otomatik bir izleme sistemi oluşturabilecek. Geliştirilen sistemi ismi ise PACT: Otomatik Kişi Takibi.

MIT araştırmacılarının çalışmalarına göre Bluetooth sinyallerinin GPS’e göre daha avantajlı olduğu ortaya çıktı. Bluetooth, GPS’e göre daha doğru bilgiler gönderebiliyor.

Bu projenin baş araştırmacısı olan Prof. Ron Rivest , “Gökyüzünde herkesi izleyen bir göz olsun istemiyoruz. Bunun yerine insanların birbirlerine olan yakınlığını, telefonlarında bulunan Bluetooth özelliği ile tespit edeceğiz.”şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüslü Bireyler Uygulama İle Tespit Edilebilecek

Koronavirüs testi pozitif çıkan biriyle temas halinde bulanan bireyler bu uygulama sayesinde uyarılacak. Gelen bildirim ile kişilere uyarılar yapılabilecek. Araştırmacılar sistemin iPhoneve Android cihazlardaki işleyişini denetliyor. MIT Lincoln Lab’dan Mark Zissman, “Bu sistemde kusurlar çıkabileceğini elbette tahmin ediyoruz. Ancak yine de iyimseriz. Şu anda modelleme çalışmalarına devam ediyoruz.”şeklinde ifadelerde bulundu. Herkesin telefon sahibi olmadığı göz önünde bulundurularak manuel bir sistemin de geliştirilmesi düşünülüyor. Ülkemizde de son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması ile evde takip sistemi ile pozitif vakaların evden izlenebileceğini anlatmıştı. Uygulamaya göre pozitif bir kişi başka biriyle temas halinde bulunduğunda ya da evden ayrılmaya teşebbüs ettiğinde bildirim ile uyarılacak. Böylece kişilerin karantinaya uyup uymadığı kontrol edilmiş olacak. Bu tarz mobil yöntemler ile koronavirüsün yayılmasının önüne geçileceği, karantina altındaki kişilerin kuralları ihlal edip etmediği daha iyi anlaşılabilecek. Bu süreçte sosyal mesafe, izolasyon ve temastan kaçınmak en önemli üç kural şüphesiz. Herhangi bir semptom bulunmaksızın çoğu kişinin kendini gönüllü karantinaya alıp kurallara uyması gerekiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı