Gündem

Mustafa Varank Kimdir?

Mustafa Varank, 9 Temmuz 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak atandı. Yüksek Lisansını ABD’de Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde yaptı. Mustafa Varank, 2011 yılında Başbakan Başdanışmanlığı görevini yaparken, 2014 yılında ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine yükselmiştir.

1976 yılında Trabzon doğumlu olan Varank, İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. Lisans eğitimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü okuyarak tamamlandı. Yüksek lisans eğitimi sırasında ABD’de Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yer aldı ve başarıyla tamamladı.

Mustafa Varank 2005 yılında Başbakanlık’ta görev yapmaya başladı ve sırayla 2011 de Başbakan Başdanışmanlığı, 2014’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı, 2016 da ise Büyükelçi unvanını aldı.

Başdanışmanlık görevleri boyunca yüksek teknoloji ve sanayi alanları ile yakından ilgilendi. TÜRKSAT Yönetim Kurulu Üyesi olarak sanayi ve teknoloji alanında kontrollerini yakından sürdürmeye devam ediyor.

Sanayi ve teknolojiye ilgisi ile bilinen Varank, Türkiye’de gerçekleştirilen sanayi üretimleri, yerli teknolojiler için üreticiyi destekledi. Sanayi alanında birçok değişikliğe neden olan Varank, yerli üretim otomobil, savunma sanayindeki gelişmeler dahil birçok üretimde kilit rol oynamaktadır.

Mustafa Varank darbe sırasında böcek kumpasının ortaya çıkartılmasında da önemli rol oynamıştı. 17-25 Aralık süreçlerinde  FETÖ/PYD militanlarının en çok hedef aldığı isim olarak dikkatleri üzerine çeken Bakan Varank, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda üst düzey kurmayların masalarında ismi ve ev adresine rastlanılmıştı. Üniversitede bölüm başkanı olarak görev yapan ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank FETÖ’cü terör örgütü mensupları tarafından şehit edilmişti.

Evli ve iki çocuk babası olan Varank, 42 yaşında Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hizmetine devam etmektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı